Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Novinky v pandemických opatreniach platných od stredy: Týkajú sa očkovaných aj neočkovaných
Viac v článku
08. 11. 2021 13:45 | JERUZALEM/kc

Unikli výsledky štúdie o posilňovacej dávke. Už vieme, ako dlho chráni pred COVID-om

Výsledky štúdie oficiálne zverejnia zrejme až koncom mesiaca.

Izraelský premiér Naftali Bennett (vľavo) robí sprievod svojej matke Mirne Bennettovej, ktorá dostáva tretiu dávku vakcíny.
Izraelský premiér Naftali Bennett (vľavo) robí sprievod svojej matke Mirne Bennettovej, ktorá dostáva tretiu dávku vakcíny. Foto: TASR/AP/Elad Gershgoren

Posiňujúca (tretia) dávka vakcíny od spoločnosti Pfizer poskytuje ochranu pred koronavírusom 9 až 10 mesiacov po očkovaní a zrejme ešte dlhšie. Také sú závery najnovšej štúdie izraelských vedcov, ktoré unikli do médií, píše portál Times of Israel.

Najsledovanejšia izraelská televízia Channel 12 v nedeľu informovala, že výsledky štúdie, ktorú realizovali vedci z Tel Hashomer Hospital, budú verejne prezentované koncom mesiaca, no už teraz je jasné, že podanie tretej dávky má v porovnaní s dvomi predošlými rozdielne účinky. Po posilňujúcej dávka sa v tele človeka vytvorí ešte viac protilátok, ktoré vo zvýšenej miere poskytujú aj ochranu pred samotnou nákazou.

Informácie poskytli izraelskej televízii vedci, ktorí sa na štúdii podieľali. Detaily o metodológii, na základe ktorej práca vznikla, zverejnia až po oficiálnom publikovaní.

V Izraeli pritom iba nedávno publikovali výsledky ďalšej masívnej štúdie, ktorá sa zamerala na účinky posilňujúcej dávky vakcíny proti koronavírusu. Tá ukázala veľmi dobré výsledky. 

Najzásadnejším zistením tejto práce je, že už týždeň po podaní 3. dávky bolo riziko hospitalizácie s covidom o 93% nižšie, ako u ľudí, ktorí dostali dve dávky. Tretia dávka zároveň veľmi silno chránila pred ťažkým priebehom ochorenia – tam bola účinnosť 92 %. Nečakane vysoká účinnosť bola aj proti samotnej nákaze (o 88 percent vyššia) a nákaze s príznakmi (91 percent).

Vedci ďalej zistili, že 3. dávka poskytuje o 81 percent vyššiu ochranu pred úmrtím. V porovnaní s vyššie uvedenými číslami sa to môže javiť ako sklamanie, no autori štúdie poskytli jednoduché vysvetlenie. Už druhá dávka totiž chráni tak spoľahlivo, že počet úmrtí bol minimálny. Po tretej dávke zomrelo počas realizácie štúdie „iba“ sedem ľudí.

Izrael začal očkovať treťou dávkou vakcíny ako prvý na svete už vlani v júli, keď sa v krajine počas 4. vlny začal nekontrolovateľne šíriť delta variant koronavírusu, ktorý dokázal čiastočne obísť imunitnú ochranu aj u ľudí zaočkovaných dvomi dávkami vakcíny. Agresívnejší variant spôsobil, že počty nakazených prekonali všetky predchádzajúce rekordy. Úmrtnosti však aj napriek vyššej agresivite variantu zostala v porovnaní s predchádzajúcimi vlnami na veľmi nízkej úrovni.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?