Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
31. 10. 2021 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Objavila sa nová vakcína. Osloviť by mohla tých, ktorí sú k moderným látkam skeptickí

Novú vakcínu proti COVID-u vyvíja francúzsko-rakúska spoločnosť.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Na scéne sa objavila nová vakcína proti covidu. Podľa niektorých lekárov by mohla zaujať ľudí, ktorí sú k doterajším moderným látkam skeptickí. Využíva totiž pôvodnú receptúru. Spozornieť by teda mohli tí, ktorí sa bránia mRNA či vektorovým vakcínam.

Novinku vyvíja francúzsko-rakúska spoločnosť Valneva. Ich vakcína obsahuje neaktívny, či ľudovo povedané usmrtený vírus covidu. Je to rokmi overená receptúra.

Infektológ Peter Sabaka vysvetľuje, že pri tejto vakcíne sa vypestuje vírus, ktorý spôsobuje COVID-19. Potom sa uvedie do nečinného stavu tak, aby nemohol spôsobiť chorobu a nevedel sa množiť. Podá sa do svalu a telo si proti tomuto vírusu vytvorí protilátky.

Infektológ Martin Novotný dodáva, že vakcína poskytne rozbité častice vírusu a na nich si potom vytvárame protilátky.

Rovnako funguje napríklad vakcína proti kliešťovej encefalitíde, besnote či žltačke typu A. Postavené sú na nej aj čínske proticovidové prepáraty. Tie sa ale zatiaľ ukázali menej účinné. Francúzsko-rakúsku vakcínu zatiaľ porovnali s AstraZenecou.

„Je minimálne rovnako účinná, pričom nespôsobuje tie zriedkavé nebezpečné účinky, ako sú pri AstraZenece. To je jej výhoda,“ hovorí Sabaka.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovorí, že budúci rok máme zazmluvnených sedem a pol milióna dávok a táto vakcína je medzi nimi.

Vakcína by mala byť dvojdávková a podľa zahraničných vedcov by mohla dobre chrániť aj pred mutáciami. Veľká Británia by ju mohla registrovať do konca roka. V Európskej únii sa zatiaľ hovorí o jari 2022.

Minister zdravotníctva je zatiaľ zdržanlivý. Na Slovensku prípadné použitie tejto vakcíny vidí až v polovici budúceho roka.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Javorovej.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?