Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Módny svet prišiel o velikána: Stál za šokujúcimi róbami Beyoncé či Kardashianky
Viac v článku
21. 09. 2021 15:32 , článok bol aktualizovaný 21. 09. 2021 22:25 | USA/TASR

Iné zavádzajú tretiu, im stačí druhá. Vakcína Janssen vyvoláva po druhej dávke silnú imunitnú odozvu

Informáciu priniesla samotná farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson zverejnili údaje, ktoré preukazujú, že posilňujúca dávka jej jednodávkovej vakcíny proti koronavírusu vyvoláva silnú imunitnú odozvu aj niekoľko mesiacov po podaní prvej dávky. V utorok o tom informovala agentúra AP.

Johnson & Johnson vo svojom vyhlásení uvádza, že vykonala dve štúdie s ľuďmi, ktorých v minulosti zaočkovali jej jednodávkovou vakcínou Janssen. Na základe týchto štúdii zistili, že druhá dávka tejto vakcíny u ľudí vo veku 18 až 55 rokov vyvoláva zvýšenie počtu protilátok.

„Posilňujúca dávka vakcína od Johnson & Johnson proti COVID-19 zvýšila reakciu protilátok medzi účastníkmi štúdie, ktorí v minulosti dostali našu vakcínu," uviedol Mathai Mammen, jeden z vedúcich výskumných pracovníkov firmy Johnson & Johnson.

Druhá dávka očkovacej látky podaná 56 dní po prvej poskytla účastníkom globálnej klinickej štúdie 75-percentnú ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 a účastníkom štúdie v Spojených štátoch dokonca až 94-percentnú ochranu. Tieto rozdiely vo výsledkoch štúdií neboli v tlačovom vyhlásení J&J vysvetlené, môžu však súvisieť s menším počtom variantov vírusu v USA v čase testovania, konštatuje agentúra AFP.

Čo sa týka zabránenia vážnemu priebehu covidu, preukázala vakcína v USA najmenej 14 dní po podaní druhej dávky účinnosť 94 percent. Podľa AFP však išlo o relatívne malú vzorku prípadov. Po podaní druhej dávky po dvoch mesiacov od prvej stúpol počet protilátok štvor- až šesťnásobne v porovnaní s ich množstvom po prvej dávke.

Ak sa posilňujúca dávka aplikovala šesť mesiacov po prvej, "hladina protilátok narástla týždeň po vakcinácii touto podpornou dávkou deväťnásobne a štyri týždne po druhej dávke stúpla na 12-násobnú hodnotu", uvádza J&J.

Spoločnosť v súčasnosti rokuje so svetovými kontrolnými úradmi vrátane amerického Federálneho úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Európskej agentúry pre lieky (EMA) o použití posilňujúcej dávky svojej vakcíny Janssen.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) očakáva, že druhá dávka tejto pôvodne jednodávkovej vakcíny bude nevyhnutná, avšak pred konečným rozhodnutím potrebuje viac dát.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?