Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
14. 06. 2021 19:25 | SVIDNÍK/TV Markíza

Tretia vlna: Jeseň môže byť v lokalitách s nízkou mierou zaočkovanosti veľmi ťažká

Nemocnica vo Svidníku reaguje na nízky záujem znížením počtu očkovacích dní.

Spoliehajú sa na všeobecných lekároch a často veria hoaxom.
Spoliehajú sa na všeobecných lekároch a často veria hoaxom. Foto: TV Markíza

Varujú lekári, analytici i bežní ľudia. Napriek tomu je zaočkovaných stále málo. Regióny, kde môže na jeseň tretia vlna pandémie udrieť naplno, sa boria s nezáujmom miestnych. Reaguje aj nemocnica a napriek snahe prilákať ľudí musí konať inak.

Iba 26 percent. Takýto je aktuálny stav zaočkovanosti ľudí na severovýchodnom Slovensku. Vo Svidníku podali 16-tisíc dávok vakcín, no ani zďaleka neboli všetci z regiónu.

„Tá zaočkovanosť je, samozrejme, veľmi nízka. Boli by sme veľmi radi, keby ľudia mali väčšiu dôveru, aby neverili hoaxom, ktoré sú na internete a dali sa zaočkovať,“ hovorí všeobecný lekár vo Svidníku Peter Horkaj.

Inak vraj reálne hrozí, že jeseň môže byť v lokalitách s nízkou mierou zaočkovanosti veľmi ťažká. Svidnícka nemocnica už napríklad pristúpila k zúženiu očkovacích dní z piatich na štyri, teda od pondelka do štvrtka. V prípade, že bude personál v nemocnici chýbať, z doterajších dvesto dávok zídu denne na sto. Za očkovaním ľudia budú musieť cestovať.

Aj svidnícky, podobne ako ďalšie regióny s nízkou mierou zaočkovanosti, sa spolieha na očkovanie u všeobecných lekárov. To by malo byť realitou od prvého júlového dňa. „Mnohí z nás dôverujú práve iba tomu nášmu všeobecnému lekárovi, ktorého poznáme, niektorí aj dvadsať rokov,“ vysvetľuje Martin Smatana, zdravotnícky analytik.

Vyžaduje si to však pomoc štátu. Akú, sa dozviete z reportáže Pavla Siváka.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?