Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V Tatrách hľadajú ďalšieho turistu. Víchrica znižuje jeho šance na prežitie
Viac v článku
18. 02. 2021 15:28 , článok bol aktualizovaný 18. 02. 2021 15:42 | HELSINKI/TASR

Vo Fínsku sa objavil nový "jedinečný" variant koronavírusu

Vykazuje niektoré mutácie, ktoré sa predtým našli v britskom a juhoafrickom variante vírusu.

Mutácia koronavírusu
Mutácia koronavírusu Foto: Profimedia

Vo Fínsku objavili nový, jedinečný variant nového koronavírusu. Či je variant s označením Fin-796H infekčnejší než tie doterajšie, nateraz nie je známe a musí to potvrdiť až prebiehajúci výskum. Informoval o tom vo štvrtok telerozhlas YLE.

Vedci z laboratórií Vita Laboratoriot v Helsinkách uviedli, že variant Fin-796H vykazuje niektoré mutácie, ktoré sa predtým našli v britskom a juhoafrickom variante vírusu SARS-CoV-2, ale v kombinácii vytvárajú "jedinečný" variant.

Nový variant vírusu navyše podľa nich nemusia PCR testy, ktoré hľadajú konkrétne genetické sekvencie v RNA, rozpoznať tak dobre ako existujúce varianty.

„Variant bol objavený u pacienta minulý týždeň, takže podrobnosti o infekčnosti a potenciálnej rezistencii tohto kmeňa voči vakcínam zatiaľ nie sú známe," cituje YLE výskumníčku Taru Meriovú.

Virológ z univerzity v meste Turku Ilkka Julkunen zatiaľ nevidí dôvod na znepokojenie. „Nemáme nijaké presvedčivé dôkazy o tom, že by bol tento nový kmeň nákazlivejší alebo mal vplyv na imunitu ľudí, ktorí sa už nakazili vírusom alebo boli zaočkovaní," uviedol v stanovisku zverejnenom v stredu večer.

K objavu nového variantu sa v priebehu štvrtka vyjadrí aj fínsky zdravotnícky inštitút THL.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?