Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Módny svet prišiel o velikána: Stál za šokujúcimi róbami Beyoncé či Kardashianky
Viac v článku
29. 01. 2021 15:46 | WASHIGTON/TASR

Svetu predstavili ďalšiu vakcínu proti koronavírusu. Má však účinnosť iba 66 percent

Vakcína od firmy Johnson & Johnson sa podáva v jednej dávke.

Vakcína od firmy Johnson & Johnson
Vakcína od firmy Johnson & Johnson Foto: TASR/AP

Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson (J&J) v piatok oznámila, že jej vakcína proti novému koronavírusu, ktorá sa podáva v jednej dávke, má celkovú účinnosť 66 percent. Informovala o tom agentúra AFP.

Spoločnosť to uviedla po skončení tretej fázy klinických testov, na ktorých sa zúčastnilo takmer 44 000 ľudí vo viacerých krajinách sveta.

Účinnosť vakcíny bola vyššia v Spojených štátoch (72 percent), naopak nižšia (57 percent) v Juhoafrickej republike (JAR), kde sa vyskytuje nákazlivejší a rýchlejšie sa šíriaci variant koronavírusu. Vakcína však dokázala vo všetkých regiónoch v 85 percentách prípadov zabrániť vážnemu priebehu ochorenia COVID-19.

„Sme hrdí, že sme dosiahli tento dôležitý míľnik a náš záväzok venovať sa tejto globálnej kríze trvá," uviedol riaditeľ J&J Alex Gorsky.

Očakáva sa, že firma Johnson & Johnson urýchlene požiada o schválenie svojej vakcíny na núdzové použitie v USA - najviac zasiahnutej krajine sveta -, kde by sa stala treťou dostupnou očkovacou látkou proti koronavírusu SARS-CoV-2. Zatiaľ sa tam používajú očkovacie látky od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna - obe majú účinnosť približne 95 percent a podávajú sa v dvoch dávkach.

Účinnosť jednotlivých vakcín nie je možné bezvýhradne porovnávať, keďže Pfizer/BioNTech i Moderna svoje výsledky hlásili ešte predtým, než v niektorých častiach sveta, ako napríklad v JAR či v Brazílii, začali prevažovať mutácie koronavírusu.

Vakcína od J&J sa na rozdiel od dvoch konkurenčných vakcín nemusí uskladňovať v mraze, ale pri teplote od dvoch do osem stupňov Celzia počas troch mesiacov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?