Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
30. 12. 2020 21:10 , článok bol aktualizovaný 31. 12. 2020 21:08 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ministerstvo nariadilo nemocniciam poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť

Príkaz má platiť do 31. januára.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň v nemocniciach stúpa a blíži sa k hranici 3 000 hospitalizovaných. Ministerstvo zdravotníctva preto fakultným, univerzitným a všeobecným okresným nemocniciam, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie, nariadilo poskytovať pacientom v nemocniciach len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Ministerstvo uvádza, že prijíma také opatrenia, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť všetkým pacientom, ktorí ju akútne potrebujú.

 

„Štandardné realizovanie plánovaných zákrokov v nemocniciach bude v bežnom režime pokračovať len pri onkologických pacientoch alebo tých, ktorým sa v nemocniciach poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba. Liečba pri týchto diagnózach pokračuje v štandardnom režime," vysvetlil minister Marek Krajčí.

Príkaz na poskytovanie len neodkladnej zdravotnej starostlivosti so spomínanými výnimkami bude platiť do 31. januára. Rezort preto prosí o preplánovanie plánovaných úkonov pre pacientov, ktorým sa odsunutím zákroku nezhorší zdravotný stav, po tomto termíne.

„Nemocnice sme zároveň požiadali o vyčlenenie minimálne 30 % z voľných nereprofilizovaných lôžok s prívodom kyslíka, aby sme boli pripravení na hospitalizáciu zvýšeného počtu pacientov s COVID-19", povedal štátny tajomník Peter Stachura, pod ktorého gescia koordinácie nemocníc v súvislosti s COVID-19 spadá.

Odborníci na ministerstve podľa stanoviska rezortu monitorujú situáciu a komunikujú s nemocnicami na dennej báze, v prípade potreby koordinujú a kooperujú pri konkrétnych riešeniach, ktoré si situácia v teréne vyžaduje.

Čítajte viac: Katastrofa v nemocniciach: Pomôže už iba tvrdý lockdown, poľná nemocnica a zahraniční zdravotníci

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?