Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Súťaž Ocean Art pozná víťazov: Pozrite si najkrajšie snímky života pod hladinou
Viac v článku
11. 11. 2020 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Za vakcínu proti COVID-19 pacienti nebudú platiť. Prvé balenia by mohli doraziť čoskoro

Čakáme na ukončenie testov ďalších farmaceutických koncernov a riešime, ako ampulky rozviezť čo najrýchlejšie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

V stredu (11. 11.) popoludní Európa objednala prvé vakcíny proti koronavírusu. Vystačia na zaočkovanie každého tretieho obyvateľa. Čakáme na ukončenie testov ďalších farmaceutických koncernov a riešime, ako ampulky rozviezť čo najrýchlejšie.

V rámci objednávky ide o 200 miliónov ampuliek s predkupným právom na ďalších sto miliónov od spoločností BioNtech a Pfizer. Ampulky pre Slovensko sú takisto v tomto balíku.

Prvé balenia by mohli doraziť ešte tento rok, drvivú väčšinu vakcín však môžeme čakať až v prvom a druhom štvrťroku 2021.

Za vakcíny platíme z európskeho rozpočtu, doplácať by sme už nemali nič. Výkony očkujúcich lekárov zrejme uhradia zdravotné poisťovne.

Kontrakt pre spoločnosti BioNtech a Pfizer je síce prvý na plne otestovanú očkovaciu látku, máme však aj dohody na vakcíny, ktoré sú tesne pred ukončením testovania.

Ďalšie ampulky v najbližších mesiacoch budeme čakať aj od korporácií AstraZeneca, Sanofi-GSK a Janssen Pharmaceutica.

Rokovania s farmafirmami CureVac a Moderna, ktorých vývoj je tiež v pokročilom štádiu, sa ešte neskončili. Zoznam výrobcov sa teda črtá, otázka znie, ako očkovaciu dávku rozviesť rýchlo po svete.

„Kým väčšina vakcín sa obyčajne skladuje pri teplote medzi troma a ôsmimi stupňami, vakcína proti novému koronavírusu si môže vyžadovať až 80-stupňový mráz. Žiadny logistický reťazec dnes nie je schopný prevážať v takto výkonných mrazničkách také veľké množstvo vakcín,“ povedal Toby Peters, profesor univerzity v Birminghame.

Ozval sa už aj letecký priemysel. Na prevoz vakcín v mraziacich boxoch počas najbližších mesiacov vraj bude treba nasadiť osemtisíc lietadiel minimálne veľkosti Boeingu 747.

Viac v reportáži Tomáša Veleckého.

 

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?