Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
13. 03. 2020 12:56 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Katolícka cirkev odporúča ľuďom, aby si naplánovaný sobáš preložili na neskôr

Hľadať náhradné termíny bude neskôr.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: Shutterstock.com/wideonet

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) odporúča ľuďom, ktorí majú naplánovaný sobáš, aby si ho preložili na neskôr. Dôvodom je šírenie nákazy novým koronavírusom. Uviedol to hovorca KBS Martin Kramara. Neskôr bude KBS hľadať náhradné termíny.

Ak sa ľuďom sobáš preložiť nedá, mali by podľa KBS na svadbu prísť iba najbližší. "Máme šťastie, že sme v období Veľkého pôstu, kedy je sobášov minimum," podotkol Kramara.

Tlačová tajomníčka Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Jana Nunvářová hovorí, že ak sú pripravené sobáše a krsty, ktoré sa už nedajú preložiť, musia sa vykonať s dodržaním všetkých pravidiel hygieny a zodpovedného správania. Na sobáši sa použije iba nutný minimálny liturgický poriadok obradov.

V liste predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností hlavný hygienik SR Ján Mikas okrem iného odporúča, že tam, kde je to možné, by sa mali prednostne usporadúvať obrady v exteriéroch. Z obradov by sa mali vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia, priblížil.

Najbližšie dva týždne nebudú v kostoloch bohoslužby, spovedať sa bude

"V prípade dlhšej karantény budeme zvažovať nové usmernenie podľa pokynov kompetentných štátnych a zdravotníckych autorít," uviedla Nunvářová. KBS chce v takom prípade taktiež rešpektovať pokyny hlavného hygienika a úradu verejného zdravotníctva.

Pre koronavírus obmedzili aj civilné sobáše vo viacerých mestách. Mestský úrad v Topoľčanoch v piatok napríklad oznámil, že ich od pondelka nebude zabezpečovať vôbec.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?