Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
22. 11. 2021 12:55 , článok bol aktualizovaný 22. 11. 2021 13:59 | BRATISLAVA/TV Markíza

Deti do 12 rokov bez testu nemôžu chodiť na krúžky a športovať. Organizácie prišli s týmto návrhom

Na ministerstve si danú situáciu uvedomujú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Od pondelka (22. 11.) musia mať všetky deti, ktoré chcú navštevovať krúžky alebo športovať, negatívny test alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia.

Posielanie detí do mobilných odberových miest (MOM) a certifikáty o prekonaní ochorenia nekritizujú iba rodičia, ale už aj viaceré organizácie.

Žiadajú, aby pre vekovú kategóriu 2-12 rokov platil režim ako doposiaľ, teda aby sa považovali za plne očkovaných, prípadne, aby testy boli bezplatné.

Situáciu by vraj mohlo podstatne zjednodušiť samotestovanie. Rovnaké testy štát plánuje distribuovať firmám pre OTP režim zamestnancov.

Na ministerstve si danú situáciu uvedomujú, no bránia sa tým, že momentálne sa snažia zastaviť silnejúcu tretiu vlnu pandémie.

Aj keď deťom nemusí hroziť vážny priebeh ochorenia, hrozbou sú predovšetkým pre svojich nezaočkovaných blízkych.

Viac v reportáži Dávida Vida.

 

Stanovisko ministerstva zdravotníctva a ÚVZ

Rezort zdravotníctva vníma citlivosť tejto problematiky, ale toto odporúčanie dalo Konzílium odborníkov. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová to odôvodnila tým, že deti v danej vekovej kategórii zväčša nie sú zaočkované a predstavujú epidemiologické riziko.

„Uvedená problematika bude ešte premetom diskusie. Ak budeme vedieť epidemiologické riziko znížiť iným spôsobom, vieme na základe odbornej debaty toto rozhodnutie prehodnotiť. Faktom zároveň je, že ministerstvo zdravotníctva veľmi pozorne sleduje trendy ako aj vývoj v oblasti ochrany detí pred vírusom,“ dodala.

Hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková v stanovisku pre TV Markíza uviedla, že vprípade krúžkov je nutné riadiť sa podmienkami stanovenými pre hromadné podujatia podľa farby okresu. „V prípade centier voľného času sú podmienky stanovené v COVID automate, konkrétne v priečinku „Školy“," reagovala.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?