Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
21. 11. 2021 19:45 | BRATISLAVA/TV Markíza

Náklady za energie sa im zvýšili až trojnásobne. Namiesto novšieho vybavenia školy platia energie

Zvýšené ceny za energie možno pocítia aj rodičia.

Náklady za energie sa im zvýšili až trojnásobne.
Náklady za energie sa im zvýšili až trojnásobne. Foto: TV Markíza

Za teplo a svetlo v triedach platia viac. Zdražovanie energií pocítili aj školy. Niektorým faktúry vyskočili až trojnásobne. Renovácie či iné plány tak musia ísť bokom.

Na základnej škole v Hlohovci už mesiac varia v školskej kuchyni a svietia v triedach i na chodbách drahšie. „Keď sme to spočítali, zistili sme, že cena elektrickej energie sa nám zvýšila vlastne o 130 percent,“ hovorí riaditeľka školy.

Posledná faktúra, ktorú škola zaplatila, bola 2200 eur. Po starom, ak by sa ceny elektrickej energie nezvyšovali, by to bolo 870. Rozdiel je teda 1330 eur. A práve tieto peniaze musí škola teraz niekde nájsť.

Tento rok to ako tak zvládnu vďaka peniazom, ktoré získali na modernizáciu. Obavy však už teraz majú z budúceho roka.

Aby to zvládli, budú musieť šetriť na prevádzke. Stopnú napríklad vynovenie tried a budú kupovať menej čistiacich prostriedkov ako doteraz. Nevylučujú, že zvýšenie cien energii pocítia rodičia.

Zvýšené energie zasiahli aj základnú školu v Sekuliach na Záhorí, ktorá musela na poslednú chvíľu zmeniť dodávateľa. S faktúrou prišiel aj šok. „Dodávky plynu, ktoré sme mali mesačne v priemere okolo 1000 eur, sa nám zvýšili na 3300 eur,“ hovorí riaditeľka Eva Trajlínková.

S takouto sumou nie sú spokojní, a preto robia nové verejné obstarávanie. Dve faktúry však už museli zaplatiť peniazmi, ktoré mali byť investované do vynovenia školy.

Tieto školy však nie sú jediné. Aj iným skončila alebo len v najbližšom období skončí zmluva s dodávateľmi. Viacerí dúfajú, že ministerstvo školstva zvýši budúci rok normatív na žiaka.

Či sa tak stane sa dozviete z reportáže Romana Ruttkaya.

 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?