Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
17. 11. 2021 10:45 , článok bol aktualizovaný 17. 11. 2021 14:05 | BRATISLAVA/TASR

Prezidentka sa v bratislavskom Devíne poďakovala všetkým aktérom Nežnej revolúcie

„Sloboda neotvára dvere pre násilie a agresiu, ale pre zodpovednosť," vyhlásil pri tejto príležitosti premiér Heger.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas položenia venca k pamätníku Brána slobody na Devíne.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas položenia venca k pamätníku Brána slobody na Devíne. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu ráno položila veniec k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu.

Poďakovala sa aktérom Nežnej revolúcie, ako aj „neviditeľným“ hrdinom, ktorí stáli na námestiach a prispeli k tomu, aby nastala pozitívna zmena.

„Toto miesto, Brána slobody, pripomína obete totalitného režimu. Pripomína nám hroznú dobu, ktorá znamenala straty ľudských životov, stratu osobnej slobody či už len za prejavený názor, zhromažďovanie, vyjadrenie politického presvedčenia alebo náboženského vierovyznania,“ pripomenula hlava štátu.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a jej partner Juraj Rizman (vpravo) počas položenia venca k pamätníku Brána slobody na De
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a jej partner Juraj Rizman (vpravo) počas položenia venca k pamätníku Brána slobody na De Foto: TASR
 

Demokracia, v ktorej dnes žijeme, podľa nej nie je dokonalá. „Množstvo ľudí nie je spokojných, pretože nemajú zabezpečený dôstojný život,“ upozornila.

Máme však podľa Čaputovej slobodu zhromažďovania, slova, právo voliť a byť volený. „Medzník medzi tým, čo bolo a čo je teraz, je práve 17. november, revolučné časy,“ pripomenula a poďakovala sa všetkým aktérom Nežnej revolúcie, ktorí pomohli k zmene.

Premiér: Sloboda neotvára dvere pre násilie a agresiu, ale pre zodpovednosť

Ak chceme, aby sloboda a demokracia žili na Slovensku pevne, potrebujeme investovať do vzdelania, ktoré vychováva k pokore, úcte, láske i odvahe. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý takisto položil veniec pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne.

Eduard Heger kladie veniec k pamätníku Brána slobody na Devíne.
Eduard Heger kladie veniec k pamätníku Brána slobody na Devíne. Foto: TASR/Pavol Zachar
 

„Kapitola násilia sa uzavrela, aj tento pamätník hovorí o stovkách obetí, ktorí zahynuli v diktatúre. Otvorila sa nová kapitola a ľudia, ktorí nám vymohli demokraciu a slobodu, ich uvádzali do života. Priniesť slobodu, rozvinúť ju a zakoreniť v mysliach ľudí nie je po 32 rokoch vôbec jednoduché. Sloboda je spojená so zodpovednosťou," pripomenul premiér.

Za slobodu a demokraciu vďačíme podľa Hegera ľuďom, ktorí boli odvážni, cieľavedomí a enormne nasadení. „Vďaka patrí aj občanom, ktorí im vyjadrovali silnú podporu,“ uzavrel.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?