Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
16. 11. 2021 20:26 , článok bol aktualizovaný 16. 11. 2021 21:40 | BRATISLAVA/TASR

Čaputová: Ani za 32 rokov od Nežnej revolúcie sa nepodarilo naplniť túžbu po spravodlivom štáte

Uviedla to v príhovore pri príležitosti osláv Nežnej revolúcie.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy Prahy.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy Prahy. Foto: TASR

Za 32 rokov od Nežnej revolúcie sa nepodarilo naplniť túžbu po spravodlivom štáte, ktorý zabezpečí všetkým dôstojný život. Počas politických, ekonomických či pandemických kríz si to uvedomujeme ešte viac. V príhovore k výročiu Nežnej revolúcie v RTVS to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Okrem iného vyzdvihla aj nenásilný charakter novembrových udalostí.

"Všetci túžime žiť opäť bez obmedzení a budovať naše Slovensko. Kiežby nás tento, verím, že spoločný cieľ, dokázal spájať tak ako pred 32 rokmi," povedala. V súvislosti s pandémiou pripomenula, že sloboda neznamená ani verbálne a fyzické ataky na zdravotníkov, lekárov či predavačky v obchodoch.

S étosom a morálkou, aké spoločnosť preukázala v novembri 1989, by sme dnes podľa prezidentky boli oveľa úspešnejší aj v boji proti pandémii a vo vyrovnávaní sa s jej dosahmi. Pripomenula, že ľudia bojovali nenásilne za slobodu pre všetkých, nielen pre seba. "Bolo viac toho, čo nás spájalo, než momentov, ktoré nás rozdeľovali. Pri pohľade na dnešné Slovensko je dôležité si pripomenúť, že aj takíto dokážeme byť," vyhlásila.

Obzvlášť v súčasnosti podľa hlavy štátu stojí za pozornosť vyzdvihnúť nenásilný charakter novembrových udalostí. "Ako si mnohí pamätáme, demonštrácie prebiehali pokojným spôsobom a bolo nemysliteľné, aby demonštranti napádali ľudí, znížili sa k nadávkam či k prejavom agresivity," pripomenula.

Mnohí podľa prezidentky nadobudnutú slobodu začínajú vnímať ako nárok jednotlivca, ktorý si môže dovoliť čokoľvek. "Sloboda bez zodpovednosti však môže viesť aj k násilnému presadzovaniu vôle na úkor ostatných. Sloboda, ktorá sa neopiera o zákony a morálku, je deštruktívnou silou," povedala. Sloboda podľa nej neznamená ani nenávisť voči skupinám ľudí s inými názormi či k menšinám.

Povzbudiť treba podľa prezidentky ľudí, ktorí sú objektom nenávisti. "Angažujú sa, liečia chorých alebo v rôznych iných oblastiach pomáhajú robiť spoločnosť lepšou a náš život kvalitnejším. Títo ľudia sa nesmú cítiť sami. Želala by som si, aby ešte viac mohli vnímať našu podporu," skonštatovala.

Okrem prevencie a liečby ochorenia COVID-19 budeme potrebovať podľa Čaputovej aj posilniť prevenciu a liečbu našich vzájomných vzťahov. "Táto smutná doba raz pominie, ale my ako národ, my ako občania Slovenska tu budeme žiť spolu ďalej. Bohatší o poznanie z našej rôznosti a odlišnosti. Ale dúfam, že posilnení, s vôľou vykročiť spolu, nie proti sebe a s odhodlaním udržať odkaz Nežnej revolúcie a ozdraviť Slovensko," uzavrela.

Premiér: Spájajme sily a nikdy sa nevzdávajme

November 1989 a vtedajšia spoločenská zhoda na vybudovaní lepšej a spravodlivejšej krajiny je veľkou inšpiráciou aj pre súčasnosť. Dnes takisto panuje široká zhoda v spoločnosti na zabezpečení rovnosti pred spravodlivosťou, na kvalitnom živote hodnom 21. storočia i živote bez covidu. V príhovore počas utorkového slávnostného podujatia pri príležitosti 32. výročia Nežnej revolúcie to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Vyzdvihol lídrov Nežnej revolúcie, ktorú považuje za jednu z najväčších politicko-spoločenských reformných udalostí 20. storočia. "Bez ich odvahy, cieľavedomosti i enormného nasadenia by nebolo možné zvrhnúť komunizmus. Sú to vlastnosti, ktoré boli a stále sú veľmi cenné. A aj dnes ich potrebujeme, aby sme Slovensko dostali do formy," povedal.

Hrdinov Nežnej revolúcie nazval inšpiráciou pre dnešnú dobu. "Stavajme na skúsenosti, spájajme sily a nikdy sa nevzdávajme," zdôraznil premiér.

Heger vystúpi pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu aj v stredu (17.11.) o 20.00 h v RTVS.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?