Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
11. 11. 2021 14:24 | BRATISLAVA/TASR

Na Slovensku je hra na záujem o referendum, takto číta aktivity opozície hlava štátu

Podľa R. Fica sa vybrala politickou cestou A. Kisku a skončí rovnako.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Na Slovensku je hra na záujem o referendum. Je nezodpovedné burcovať ľudí a rozvíjať vášne pre to, aby mohla opozícia útočiť na prezidentský úrad, o ktorý jej do budúcna ide. Takto číta aktivity opozície vo veci referenda prezidentka Zuzana Čaputová. Uviedla to v diskusnej relácii Braňo Závodský naživo na rádiu Expres.

Prezidentka má pochybnosti, či opozičným politikom ide v otázke referenda naozaj o referendum. Keby oň išlo, tak po diskusii s ústavnými právnikmi by sa dali naformulovať otázky tak, aby sa dalo vypísať. „Namiesto toho čelím absolútnym bludom a klamstvám a naozaj ma to vyrušuje,“ podotkla.

Prezidentka skonštatovala, že marenie referenda nie je to, ak sa rozhodne otázky overiť na Ústavnom súde SR. Niekto chce podľa nej pri referende vedome klamať a zavádzať.
Vláda má podľa prezidentky svoj podiel na tom, ako je pandémia manažovaná a aká je výsledná situácia. Slovensko zaostáva v efektivite krokov, vymožiteľnosti práva alebo vynucovaní opatrení. Ocenila však zlepšenie komunikácie opatrení a pandémie.

Hlava štátu tiež poukázala, že "zaseknuté" koaličné reformy sú veľkým problémom, pretože sú na ne viazané financie z Európskej únie. Vláda má podľa nej legitimitu, sú v nej dobrí ľudia, ale je zaťažená vlastnými konfliktami a nevie tak reformy dotiahnuť do konca. „Ak nie je vôľa vládnuť, tak je to problém,“ zhodnotila. Čaputová tvrdí, že o reformách komunikuje s jednotlivými členmi vlády.

V súvislosti so zmenou paragrafu 363 povedala, že by bola na mieste reforma celej prokuratúry.

Robert Fico
Robert Fico Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

Prezidentka sa vybrala tou istou politickou cestou ako exprezident Andrej Kiska a ako on aj skončí, ak nepochopí úlohu a postavenie hlavy štátu. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico ako reakciu na prezidentkine vyjadrenie.

"Ak si predstavujete spravodlivosť a demokraciu tak, ako ste si ju priniesli z liberálneho politického prostredia, tak sa do neho vráťte a dajte priestor takej hlave štátu, ktorá to s touto krajinou a ľuďmi myslí dobre," odkázal Fico Čaputovej.

Fico pripomenul, že hlava štátu zmarila referendum o predčasných voľbách a robí všetko preto, aby zmarila aj ďalšie. Podľa vlastných slov nerozumie, prečo útočí na opozíciu, ktorá "si robí svoju prácu".

Čaputová vníma aktivity opozície v súvislosti s referendom ako "hru na záujem o referendum". Je podľa nej nezodpovedné burcovať ľudí a rozvíjať vášne pre to, aby mohla opozícia útočiť na prezidentský úrad, o ktorý jej do budúcna ide. Ak by opozícii o referendum išlo, tak po diskusii s ústavnými právnikmi by sa dali naformulovať otázky tak, aby sa dalo vypísať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?