Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
10. 11. 2021 16:31 , článok bol aktualizovaný 10. 11. 2021 17:23 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Referendové otázky od Smeru sa podmieňujú. Zákon to zakazuje, vyhlásila Z. Čaputová

Kritizuje, že strana vytvára tlak na prezidentku a dáva ultimáta.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila pred novinárov s vyhlásením ohľadom referendových otázok od strany Smer-SD. Uviedla, že otázky, ktoré jej doručila, sa navzájom podmieňujú, čo vylučuje zákon o podmienkach výkonu volebného práva.

Povedala, že vypíše akékoľvek referendum, a to aj s otázkou, s ktorou nie je stotožnená. „Ale nesmie byť v rozpore s Ústavou SR a otázky sa nesmú navzájom podmieňovať,“ dodala hlava štátu.

 

„Otázky sú sformulované tak, že ak dopadne dobre prvá otázka, tak potom platí druhá otázka. Neviem si predstaviť väčší príklad vzájomnej podmienenosti, ako je táto,“ vyhlásila. Odkázala pritom na zákon o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý takúto formuláciu referendových otázok vylučuje.

Prvá otázka navrhnutá Smerom do petičnej akcie sa podľa prezidentky týka toho, či si občania želajú zmeniť ústavu tak, aby sa mohlo referendum skrátiť volebné obdobie. V druhej otázke sa chceli pýtať, či v prípade platnosti výsledku v prvej otázke si želajú vypísanie predčasných volieb voči konkrétnemu parlamentu.

Prezidentka dodala, že ak by dostala petíciu iba s prvou otázkou, vypísala by ho. Po prípadnej zmeny ústavy by tiež nemala problém ani s druhou otázkou. Odporúča však pri príprave akejkoľvek petičnej akcie smerujúcej k referendu, aby organizátori otázky konzultovali s ústavnými právnikmi. „Vytvárajú sa totiž veľké očakávania verejnosti, tlak na prezidentku, dávajú sa ultimáta, čo je úplne absurdné,“ podotkla.

Hlava štátu tiež skonštatovala, že prezident nie je právnou poradňou. K téme sa podľa svojich slov vyjadruje len preto, že na Slovensku rezonuje, ale aj z rešpektu k ľuďom, ktorí podpísali na jar petíciu za vyhlásenie predčasných volieb.

Líder Smeru-SD Robert Fico nedávno informoval, že predsedníctvo strany schválilo otázky, ktoré sa týkajú petičnej akcie na vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách. V sprievodnom liste požiadali prezidentku, aby sa vyjadrila, či sa v súvislosti s otázkami obráti na Ústavný súd SR. Avizoval, že prípadnú petičnú akciu na podporu referenda bude organizovať Smer-SD.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?