Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
09. 11. 2021 18:32 | BRATISLAVA/TVNOVINY

Prezidentka apelovala na vládu: Jediné, čo nám pomôže, je sprísnenie opatrení a zrýchlenie očkovania

Prvoradou úlohou štátu je chrániť zdravie a životy občanov a z tejto úlohy nesmie poľaviť, zdôraznila Čaputová.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová zverejnila u utorok podvečer na svojej FB stránke status, v ktorom vyzýva vládu, aby bezodkladne urobila rázne rozhodnutia v boji s pandémiou a neodkladala ich.

„Stojíme pred katastrofickým vývojom v nemocniciach a jedinou možnosťou ako ho aspoň čiastočne zvrátiť, je cielenými opatreniami spomaliť šírenie vírusu a zásadne urýchliť očkovanie. Aj dnes platí, že čím neskôr to urobíme, tým viac to bude bolieť," uviedla Čaputová.

„Kroky v boji proti pandémii nesmú ďalej určovať tí, ktorí existenciu pandémie odmietajú alebo zľahčujú. Aj keď sú niektorí z nich hlučnejší, ako reč faktov. Prvoradou úlohou štátu je chrániť zdravie a životy občanov a z tejto úlohy nesmie poľaviť," dodala.

Stojíme pred katastrofickým vývojom, nemôžeme odkladať ťažké rozhodnutia

Opäť sme sa ocitli v momente pandémie, kedy je treba urobiť ťažké rozhodnutia. Nemôžeme si dovoliť ich odkladať a ani pred nimi uhýbať. Aj dnes sme v bode, keď hlas konzília odborníkov, vedcov z iniciatívy Veda pomáha, alebo zdravotníkov z nemocníc hovorí jasnou rečou. Stojíme pred katastrofickým vývojom v nemocniciach a jedinou možnosťou ako ho aspoň čiastočne zvrátiť, je cielenými opatreniami spomaliť šírenie vírusu a zásadne urýchliť očkovanie. Aj dnes platí, že čím neskôr to urobíme, tým viac to bude bolieť. Mnohí ľudia na Slovensku počas celého trvania pandémie urobili všetko, čo sa od nich žiadalo. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa správali zodpovedne a ohľaduplne k svojmu okoliu. Je preto namieste, že očakávajú aj primerané uvoľnenie opatrení. Na druhej strane, ak preukázateľne vieme, že s vírusom končia v nemocnici mnohonásobne častejšie nezaočkovaní ľudia, je správne rešpektovať hlas odborníkov a opatrenia sprísniť. V súčasnom štádiu pandémie to už nie je politické rozhodnutie, ale otázka prežitia mnohých ľudí. Preto je to aj cesta, ktorou ide tiež väčšina okolitých krajín. A je to aj dôvod, prečo nás v očkovaní začínajú dobiehať už aj také krajiny ako Rumunsko a Rusko, kde prvotný odpor k očkovaniu bol ešte silnejší ako u nás. Kroky v boji proti pandémii nesmú ďalej určovať tí, ktorí existenciu pandémie odmietajú alebo zľahčujú. Aj keď sú niektorí z nich hlučnejší, ako reč faktov. Prvoradou úlohou štátu je chrániť zdravie a životy občanov a z tejto úlohy nesmie poľaviť. Ani tvárou v tvár populizmu, či vyhrážkam. Počúvajme svedectvá zdravotníkov z prvej línie. Oni sú denne konfrontovaní tým, aká strašná táto choroba vie byť, oni riskujú svoje zdravie a stoja pri pacientoch aj v posledných chvíľach ich života. Politické spory musia na čas ustúpiť a tí lídri, ktorí nie sú schopní ísť príkladom a pomôcť zdravotníkom, by sa aspoň nemali stavať na odpor. Ľudskosť a veľkorysosť zdravotníkov a zdravotníčiek k našim zlyhaniam tiež nemôže byť nekonečná.

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Utorok 9. novembra 2021

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?