Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
09. 11. 2021 15:45 , článok bol aktualizovaný 09. 11. 2021 16:54 | BRATISLAVA/TASR

Z. Čaputová s A. Dudom hovorili o situácii na poľskej hranici aj klíme

Neobišli ani otázky právneho štátu.

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej poľský partner Andrzej Duda.
Prezidentka Zuzana Čaputová a jej poľský partner Andrzej Duda. Foto: TASR
Prezidentka Zuzana Čaputová a jej poľský partner Andrzej Duda.
Prezidentka Zuzana Čaputová a jej poľský partner Andrzej Duda.
Prezidentka Zuzana Čaputová a jej poľský partner Andrzej Duda.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok prijala v Prezidentskom paláci hlavu štátu Poľska Andrzeja Dudu.

Hovorili o migrácii, aktuálnej situácii na poľskej hranici s Bieloruskom, klimatických problémoch, pandémii, ale aj otázkach právneho štátu.

"Pozícia Slovenskej republiky je jednoznačná, opätovne som vyjadrila podporu Poľsku v tejto oblasti. Samozrejme, vnímame, že treba riešiť aj zhoršujúcu sa humanitárnu situáciu na hraniciach," vyhlásila Čaputová.

Duda hovorí o hybridnom útoku. Tisíce migrantov podľa neho zvážajú zložky z Bieloruska k zelenej hranici. "Máme dostatočné prostriedky aj sily na to, aby sme fyzicky hranicu ochránili, ale potrebujeme podporu na politickej úrovni," uviedol s tým, že rátajú s podporou susedov, Európskej únie a NATO. Aktuálne sú pripravení pomôcť aj Litve a Lotyšsku. Obáva sa však provokácií z bieloruskej strany. Zároveň deklaroval poskytnutie humanitárnej pomoci každému, kto o ňu požiada.

Ochranu klímy označili hlavy štátov za spoločný záujem. Napriek rôznym východiskám, najmä pokiaľ ide o energetický mix, by sa podľa Čaputovej nemalo poľavovať v ambíciách. "Uvítame, ak sa Poľsko pridá k cieľu uhlíkovej neutrality do roku 2050," povedala.

Duda by uvítal diskusiu o nápravných opatreniach v súvislosti s transformáciou ekonomík tak, aby sa zachovali pracovné príležitosti a udržala životná úroveň obyvateľov.

Čaputová vyzdvihla priateľské vzťahy medzi našimi krajinami. Poďakovala za personálnu pomoc a poskytnutie lôžok v druhej vlne pandémie. Poľsko je tiež tretí najdôležitejší obchodný partner a investor pre Slovensko. Duda verí v ďalší rozvoj spolupráce.

Prezidenti hovorili aj o právnom štáte. "Pozorne sledujeme túto tému a veríme, že vývoj nebude mať negatívny vplyv, čo sa týka európskeho práva," povedala Čaputová. Vyzdvihla pokračujúci dialóg s európskymi orgánmi. Duda očakáva zlepšenie situácie a objektívny pohľad Európskej únie na dianie v Poľsku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?