Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Novinky v pandemických opatreniach platných od stredy: Týkajú sa očkovaných aj neočkovaných
Viac v článku
07. 11. 2021 19:42 | MARKUŠKA/TV Markíza

Navštívili sme školu, v ktorej je taká zima, že deti musia sedieť v bundách

Hygiena varuje, že ak sa to bude opakovať, prevádzku preruší.

Škola v zime.
Škola v zime.

Kým na najvyšších miestach je na pretrase školská reforma, v malotriedke na Gemeri je témou číslo jeden čosi úplne iné. Pedagógovia majú neraz pocit, že nevyučujú v triedach, ale v chladničke. Keď je im príliš zima, deťom povedia, aby si obliekli bundy alebo aby sa zahriali cvičením.

V obci Markuška v rožňavskom okrese je v škole dvanásť detí, jeden riaditeľ a učiteľka. Obaja tvrdia, že v chladnejších obdobiach je to rok čo rok o tom istom.

Učiteľka Lívia Hodermarská nám ukázala, ako to v triede vyzerá, keď školáci sedia pred tabuľou v bundách. Koncom týždňa prišla sťažnosti preveriť hygienička.

„Počas kontroly som zistila, že tieto namerané teploty nie sú v súlade s našou vyhláškou,“ uviedla regionálna hygienička Martina Kleknerová. Riaditeľ vidí základný problém v tom, že škola má elektrické kúrenie.

„Podľa mňa je to drahé kúrenie, ale je to v rukách zriaďovateľa. Čo nám dá, to máme. Potom z toho vyplýva, že zriaďovateľ, čiže pán starosta, šetrí na kúrení,“ tvrdí riaditeľ školy Ján Rusňák.

Starosta na kameru hovoriť nechcel. Mimo nej dohady o prílišnom šetrení rázne poprel. Nesúhlasí, že malotriedka má s chladnými priestormi dlhodobý problém. Podľa neho len upratovačka zabudla po jesenných prázdninách zapnúť kúrenie.

„Vzniknutú situáciu bude zriaďovateľ školy priebežne monitorovať a podnikne kroky k predchádzaniu takejto situácie,“ uvádza v písomnom stanovisku starosta Ondrej Lipták.

„Pokiaľ budú takéto teploty na škole pretrvávať, tak pravdepodobne dôjde k prerušeniu prevádzky,“ varuje hygienička.

Deň po odchode nášho štábu a hygieničky teplomer v triede ukazoval to, čo káže norma. Vo všeobecnosti platí, že ak má škola zvýšené náklady na kúrenie, starosta môže požiadať ministerstvo o dofinancovanie.

Viac si pozrite v reportáži Mariána Uhjázyho a Mareka Vnenčáka:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?