Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
05. 11. 2021 14:00 , článok bol aktualizovaný 05. 11. 2021 16:56 | BRATISLAVA/zg, TASR

Nehanbím sa, že som zobral dcéru do Dubaja, ale mal som viac dbať na pozadie, myslí si Sulík

Priznal, že suma letenky, ktorú zaplatia za vládny špeciál, mu stála za to, že leteli spolu.

Richard Sulík.
Richard Sulík. Foto: TASR

Minister hospodárstva Richard Sulík vyhlásil, že odkedy sa s dcérou Alexandrou dohodol na spoločnej ceste do Dubaja, vedel, že ona si zaplatí bývanie a letenku. Odmietol zároveň, že by pre túto kauzu odstúpil z postu ministra hospodárstva.

„Pri letenke to možné nebolo. Vyúčtovanie príde o mesiac, pretože pri vládnom špeciály to nie je možné a musia sumu na jedného rozpočítať. Vôbec som nevedel, že Saška podpísala s ministerstvom zmluvu, hoci mala o nej pochybnosti. Ja som o tom vôbec nevedel, že sa to stalo, čo to je zmluvu. Mám dôležitejšie úlohy ako jednu letenku. Tak takto sa to stalo. Podcenil som to a uznávam, vyzerá to zle, že takáto zmluva bola uzatvorená. Stalo sa to nedopatrením. A určite sa mi to už nikdy viac nestane,“ zdôraznil.

Priznal, že suma letenky, ktorú zaplatia mu stála za to, že leteli spolu. „Našli sme si bývanie a platili si to sami. Ja sa nehanbím, že som ju zobral, ale mal som viac dbať na pozadie a papiere mali byť riadne dotiahnuté,“ konštatoval.

V súvislosti s únikom pasov časti delegácie nevedel šéf rezortu povedať, ako sa to stalo, či ministerstvo hekli alebo to bolo ľahostajnosťou úradníkov. „Podľa posledných informácií zamestnanci ministerstva hospodárstva nepochybili. Mám v pláne spojiť sa so šéfom NBÚ, aby to riadne vyšetrili,“ doplnil.

Na výzvu nezaradeného opozičného poslanca a lídra mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petra Pellegriniho, aby premiér Eduard Heger (OĽANO) s ministrom hospodárstva "urobil poriadky", Sulík uviedol, že sa ešte nestihol s predsedom vlády stretnúť, ale urobí tak.

Sulík navrhol advokátovi Zigovi zastupovať štát v SE

Sulík sám navrhol majiteľovi advokátskej kancelárie Radoslavovi Zigovi, aby zastupoval štát v Slovenských elektrárňach. U advokáta Radoslava Ziga vykonávala koncipientskú prax Sulíkova dcéra Alexandra, a to do 24. októbra 2021. Zigo bol aj v delegácii medzi cestujúcimi na výstavu Expo v Dubaji.

"Moja dcéra začala u neho (Ziga) robiť koncipientku v októbri 2019. Neviem, ako sa k nemu dostala, ona si to miesto našla, ... Keď sme sa my potom (po voľbách 2020) dostali do vlády, pán Zigo dcéru poprosil, aby som sa s ním stretol."

"Stretol som sa s ním a zistil som, že tento človek sa v oblasti energetiky naozaj dobre vyzná. Na úvod som ho poprosil, urobiť zo dve-tri nejaké drobné veci, nejaký posudok, nejaký právny názor, k nejakej konkrétnej veci. Zistil som, že on je naozaj dobrý práve v oblasti energetiky, že vie a že sa vyzná. Ja som mu navrhol, aby išiel zastupovať štát do Slovenských elektrární, lebo to zastupovanie záujmov štátu tam bolo veľmi biedne. Som s ním, ako s nominantom v Slovenských elektrárňach veľmi spokojný," spresnil minister.

Aj šéf hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) si myslí, že by sa mal Sulík ospravedlniť a vyvodiť politickú zodpovednosť. "Som sklamaný a znepokojený konaním ministra hospodárstva Richarda Sulíka a jeho nominantov v rezorte. Minister Sulík pridelil miesto vo vládnom špeciáli na návštevu výstavy Expo v Dubaji svojej dcére, pričom na ňu dal vystaviť fiktívnu pracovnú zmluvu s ministerstvom a vydával ju za svoju poradkyňu. Stala sa súčasťou delegácie bez toho, aby na to bol nejaký legálny dôvod," podčiarkol Kremský.

Pripomenul, že členom delegácie bol aj donedávna zamestnávateľ dcéry Sulíka, advokát Zigo, ktorý je zároveň od vlaňajška podpredsedom predstavenstva firmy Slovenské elektrárne, teda nominantom Sulíka. Len tesne pred odletom do Dubaja dokonca jeho spoločnosť ius aegis uzavrela zmluvu v hodnote 51-tisíc eur na dodávku právnych služieb s predsedom ÚRSO Andrejom Jurisom, ďalším priamym nominantom Sulíka.

Poznamenal, že Slovenské elektrárne sú pritom ako maloobchodný predajca elektriny a plynu regulovaným subjektom zo strany ÚRSO, čiže bol takouto zmluvou zrejme porušený zákon, hoci minister tvrdí opak.

"V prípade letu do Dubaja ide o typický prejav rodinkárstva a zneužívania prostriedkov štátu, ktorý sme pred voľbami ako opozícia kritizovali v prípade predstaviteľov bývalej vlády. Občanov možno ťažko presvedčiť, že súvis medzi vymenovaním zamestnávateľa ministrovej dcéry do vysokej funkcie v pološtátnom podniku, zmluvou jeho firmy s regulačným úradom, ako aj cestou do Dubaja je čisto náhodný. Nebudeme nad takýmito zlyhaniami privierať oči. Žiadame preto ministra Sulíka, aby sa za tieto zlyhania vo svojom rezorte ospravedlnil a vyvodil z nich politickú zodpovednosť," dodal predseda výboru.

Sulík konštatoval, že nevie o tom, že Zigova kancelária má zmluvu s ÚRSO. "Tiež som počul, že má nejaký kontrakt s ÚRSO-om. Pán Zigo nie je v konflikte záujmov, pretože Slovenské elektrárne nie sú regulovaný subjekt. Po druhé, neviem, ako sa k tomu kontaktu dostal, to nech vysvetlí predseda ÚRSO," dodal Sulík.

Na Ziga upozornil Pellegrini

Na to, že medzi cestujúcimi v Dubaji bol aj majiteľ advokátskej kancelárie Radoslav Zigo, kde Sulíkova dcéra vykonávala koncipientskú prax, a že Zigo má zároveň zmluvu s ÚRSO, upozornil v piatok nezaradený poslanec a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

"Za odmenu za to, že jeho dcéra môže u neho robiť koncipientúru, tak ho, samozrejme, odmenil, veľkým kontraktom s ÚRSO, ktorý priamo spadá pod Richarda Sulíka. Zároveň ho odmenil výletom do Dubaja, tiež ho v zmluve označili za odborníka na energie a obnoviteľné zdroje," vyhlásil Pellegrini.

Dodal, že zmluvu s MH SR má advokát len na čas "výletu" a tiež má v zmluve uvedené, že mu budú uhradené všetky náklady spojené s touto cestou.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?