Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
04. 11. 2021 06:14 , článok bol aktualizovaný 04. 11. 2021 11:08 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Minister hospodárstva vzal na výstavu do Dubaja aj svoju dcéru. Skeny pasov delegácie unikli na internet

Ktokoľvek sa mohol dostať k ich citlivým osobným údajom, vrátane čísla pasu, ale aj k podobe podpisu.

Sken pasu ministra hospodárstva Richarda Sulíka.
Sken pasu ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Foto: Internet

Na internet unikli naskenované kópie cestovného pasu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a županov Juraja Drobu (SaS) a Jozefa Viskupiča (OĽaNO).

Voľne dostupné na stiahnutie boli v stredu večer kópie celkovo 60 členov slovenskej delegácie, ktorá je aktuálne v Dubaji na svetovej výstave Expo. Sú medzi nimi súkromní podnikatelia, zamestnanci ďalších štátnych inštitúcií, ale aj novinári, ktorí cestu spravodajsky monitorujú. Medzi posádkou do Dubaja bola aj dcéra ministra hospodárstva a lídra SaS Richarda Sulíka, ktorá si účasť hradila z jej vlastných prostriedkov.

„Poviem otvorene, že ma jej záujem potešil, pretože svoje deti vídam minimálne, preto som s jej účasťou súhlasil, aby sme mohli aspoň takto skĺbiť prácu s časom stráveným spolu,“ povedal Richard Sulík. Alexandra Sulíková je právnička zaoberajúca sa energetickým právom, preto využila možnosť zúčastniť sa na tematickom týždni EXPO venovanom energetike, reaguje ministerstvo hospodárstva.

Sulíkovci neboli ubytovaní v hoteli spolu so zvyškom delegácie, ale prenajali si súkromné ubytovanie, ktoré si hradia sami. „Nikdy by som si nedovolil využívať prostriedky štátu na takýto účel. Takých majstrov sme tu už mali a kritizovali sme ich za to,“ uzavrel Sulík.

Sken pasu bratislavského župana Juraja Drobu.
Sken pasu bratislavského župana Juraja Drobu. Foto: Internet
 

Súbor bol zrejme dostupný niekoľko dní

Zipový súbor s kópiami pasov sa objavil na známom webovom úložisku uloz.to bez akejkoľvek ochrany. Súbor nebol zaheslovaný a na prístup k nemu nebolo potrebné ani poznať presný internetový link na jeho stiahnutie.

Ktokoľvek sa tak mohol dostať k ich citlivým osobným údajom, vrátane čísla pasu, rodného čísla, ale aj k podobe podpisu, ktorý je súčasťou cestovného dokladu. Súbor bol zrejme dostupný niekoľko dní, následne bol z portálu vymazaný.

Hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková uviedla, že aktuálne zisťujú, čo sa presne stalo a z akého dôvodu boli tieto údaje zverejnené. V prípade, že zistia protiprávne konanie, obrátia sa na príslušné úrady.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?