Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Novinky v pandemických opatreniach platných od stredy: Týkajú sa očkovaných aj neočkovaných
Viac v článku
21. 10. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

MESAČNÝ ÚČET: Masívne zdražovanie poriadne zasiahne ľudí. Pozreli sme sa, kde všade rastú ceny

Zdražovanie zasiahlo potraviny, pohonné hmoty, energie, ale aj služby bežnej potreby.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Slovensko zažíva obrovskú vlnu zdražovania. Ceny rastú takmer v každom segmente, niekde aj o niekoľko desiatok percent v porovnaní s minulým rokom. Inflácia tak vyskočila na desaťročné maximá.

„Na medziročnej báze prišlo k nárastu cien až o 4,6 percenta, čo predstavuje oproti predchádzajúcim mesiacom ďalšie zrýchlenie tempa zdražovania. Inflácia tak zároveň dosiahla maximum od novembra 2011,“ povedala na úvod analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská.

Z potravín zdraželi takmer všetky

Dôvodov, prečo potraviny dražejú, je viacero. Kľúčové je počasie, ktorého výkyvy negatívne ovplyvňujú aj cenu konečných produktov. Ceny ovplyvňujú aj pohonné látky, ktoré taktiež dražejú, v prípade mäsa na cenu stále vplýva africký mor ošípaných či vtáčia chrípka.

„Veľkú rolu zohráva aj pandémia. Tá postihla počas prvej aj druhej vlny jednotlivé ekonomiky rôznym spôsobom. Spoločným ukazovateľom nielen viac postihnutých krajín bol problém s pracovnou silou. Obmedzenia na hraniciach spôsobili nedostatok pracovnej sily zo zahraničia, problém však mohol byť aj s pracovnou silou v krajine pre šírenie nákazy,“ dodala Sadovská.

Slovenskí potravinári a obchodníci upozorňujú aj na vyššie príplatky za nadčasy a prácu cez víkend či vyššiu minimálnu mzdu. Obchodníci upozorňujú zároveň aj na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení.

„Nepochybne sa ich dotknú v nasledujúcich mesiacoch aj avizované vyššie ceny energií,“ doplnila Sadovská.

(článok pokračuje pod tabuľkou)

potraviny.jpg
 

Rapídne rastú aj ceny benzínu a nafty

Výrazné zdražovanie postihlo aj nepotravinový tovar. V tejto oblasti medziročne najviac porástla cena pohonných hmôt, ktorá v priemere rástla 25-percentným tempom. V praxi to znamená, že za liter benzínu platíme zhruba 1,45 eura.

„Priemerná cena 1,5 eura za liter by mala padnúť v najbližších dvoch týždňoch, keďže sa postupný rast cien ropy nekončí,“ uviedol komoditný analytik investičnej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ani tu sa zdražovanie nezastaví, no nemalo by byť už také výrazné.

„Nemyslím si však, že bude pokorená hranica 1,6 eura na liter. Už teraz je veľký tlak na kartel OPEC, aby výraznejšie zvýšil produkciu ropy a tým stabilizoval jej cenu v rozmedzí 80 až 90 dolárov za barel,“ doplnil Tomčiak.

Treba podčiarknuť, že ide o priemerné ceny. Tie sa líšia od regiónu k regiónu, ale i medzi jednotlivými sieťami čerpacích staníc. Už teraz vo vyspelejších regiónoch čerpacie stanice predávajú liter benzínu za viac ako 1,5 eura.

V porovnaní s minulým rokom, kedy sa vodiči, naopak, tešili z nižších cien pohonných hmôt a padali aj historické rekordy, vzrástla cena benzínu takmer o 40 centov na liter.

V prepočte to znamená, že v máji 2020 ste 50 litrov benzínu (priemerný objem nádrže) natankovali za necelých 54 eur, v súčasnosti zaplatíte viac ako 72 eur. Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Okrem pohonných hmôt dvojciferným tempom vzrástla aj cena cigariet a tlače.

(článok pokračuje pod tabuľkou)

ostatne.jpg
 

Najviac zdraželi školské jedálne

Zdražovanie neobišlo ani služby. Na rozdiel od minulého roku je takmer o tretinu drahšie stravovanie v (školských) jedálňach a kantínach.

„Medziročne najviac zdraželi ceny v oblasti reštaurácie a hotely (o 11,8 %), a to pod vplyvom zmien vo financovaní obedov na základných školách. Ceny v závodných jedálňach tak medziročne vzrástli o takmer tretinu,“ vysvetlila Sadovská.

Okrem toho výraznejšie vzrástli aj služby, ktoré ľudia bežne využívajú. Jediné, čo poteší, sú ceny leteniek, ktoré sa prepadli takmer o polovicu.

(článok pokračuje pod tabuľkou)

služby2.jpg
 

Drahšia elektrina aj plyn

Aby toho nebolo málo, tak si ľudia priplatia aj za elektrinu a plyn. Podľa prepočtov by si tak priemerná domácnosť mala pripraviť o tri až štyri eurá mesačne viac za elektrinu. Pri plyne zdražovanie závisí od toho, či na ňom ľudia iba varia alebo ním aj kúria.

Ak iba varia, v priemere by nemal byť mesačný účet vyšší o viac ako 50 centov. Ak ním aj kúria, bude to zhruba šesť eur za mesiac. Dohromady tak za elektrinu a plyn zaplatí bežná rodina približne o 10 eur viac, za rok o 120 eur navyše.

Summa summarum. Po zrátaní všetkých nákladov každodenného života masívne zdražovanie spôsobí, že domácnostiam sa zdvihnú mesačné výdavky aj o niekoľko desiatok eur.

Prognózy nie sú ružové

Aj napriek tomu, že už niekoľko mesiacov po sebe rastú ceny, tak sa tento trend ešte nezastaví. Dokonca sa môže aj zrýchliť.

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás vysoká a bude rásť tempom okolo štyroch až piatich percent,“ uviedla analytička 365 bank Jana Glasová. Smerom nahor by podľa nej mali infláciu tlačiť hlavne vyššie ceny výrobných vstupov, stavebných materiálov, benzínu, agrokomodít a potravín.

Ešte vyššie očakávania má analytik VÚB Michal Lehuta. Inflácia by podľa neho mala naďalej rásť, a to najmä v januári, keď vstúpia do platnosti nové ceny regulovaných energií, ako sú teplo, elektrina a plyn.

„Svoje maximum by rast cien v SR mohol dosiahnuť v apríli okolo úrovne 6,0 - 6,5 %. To bude najvyššia inflácia od roku 2004,“ spresnil Lehuta.

Dvojciferný nárast spotrebiteľských cien plynu a ostatných energií očakávajú v januári aj analytici Národnej banky Slovenska.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?