Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V Tatrách hľadajú ďalšieho turistu. Víchrica znižuje jeho šance na prežitie
Viac v článku
14. 10. 2021 14:10 | BRATISLAVA/TASR

Analytici očakávajú ďalšie zdražovanie, vrchol má prísť v apríli

Do Vianoc viac zaplatíme za potraviny i nealko.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Syda Productions/shutterstock.com

Spotrebiteľské ceny sa v septembri medziročne zvýšili o 4,6 %, čo je najviac za posledných takmer desať rokov.

Zvyšujúcu sa dynamiku rastu cien naďalej ťahali medziročne vyššie ceny potravín, palív a najnovšie aj rast cien školského stravovania po útlme štátneho financovania obedov v základných školách.

Inflácia by na Slovensku mohla v najbližších mesiacoch ešte ďalej rásť, a to najmä v januári, keď vstúpia do platnosti nové ceny tepla, elektriny a plynu, očakávajú analytici.

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás vysoká a bude rásť tempom okolo štyroch až piatich percent,“ uviedla analytička 365 bank Jana Glasová.

Mohlo by vás zaujímať: Ceny rastú šialeným tempom. Takéto zdražovanie sme tu desať rokov nemali!

Smerom nahor by podľa nej mali infláciu tlačiť hlavne vyššie ceny výrobných vstupov, stavebných materiálov, benzínu, agrokomodít a potravín.

Ešte vyššie očakávania má analytik VÚB Michal Lehuta. Inflácia by podľa neho mala naďalej rásť, a to najmä v januári, keď vstúpia do platnosti nové ceny regulovaných energií, ako sú teplo, elektrina a plyn.

„Svoje maximum by rast cien v SR mohol dosiahnuť v apríli okolo úrovne 6,0-6,5 %. To bude najvyššia inflácia od roku 2004,“ spresnil.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Dvojciferný nárast spotrebiteľských cien u plynu a ostatných energií očakávajú v januári aj analytici Národnej banky Slovenska.

Celoročná inflácia by sa v tomto roku mala podľa analytičky WOOD & Company Evy Sadovskej priblížiť k trom percentám. „Kým v januári dosahovala inflácia úroveň 0,7 %, v máji spoľahlivo prekročila 2 % a aktuálne v septembri dosiahla úroveň 4,6 %. Celoročnú infláciu pre tento rok tak očakávame na úrovni 2,7 - 2,8 %,“ uviedla Sadovská.

Viac zaplatíme aj za taba i benzín

Do konca roka by sa podľa nej malo tempo zdražovania ešte zrýchliť v prípade potravín a nealkoholických nápojov, pričom na prelome rokov 2021 a 2022 si za tieto produkty budeme priplácať približne päť percent.

V prvom štvrťroku 2022 by podľa Sadovskej mohla inflácia potravín atakovať úroveň šiestich percent. „Počas nasledujúcich mesiacov bude naďalej medziročne drahší tabak, pohonné látky či stavebný materiál,“ spresnila analytička.

Kým v tomto roku sú energie medziročne lacnejšie, v roku 2022 sa tento trend otočí, a to pod vplyvom rastúcich cien energií na svetových trhoch. Slovákom tak náklady na bývanie v budúcom roku vzrastú aj z dôvodu vyšších cien elektriny a plynu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?