Sobota 27.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Pred 100 rokmi sa narodil Alexander Dubček. Stal sa symbolom odvahy, ľudskosti a nádeje
Viac v článku
13. 10. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kažimír odmieta podplácanie Imreczeho. Od odborníka sme zistili, prečo by mal na tom niekto záujem

Peter Kažimír mal exšéfovi daniarov posunúť 50-tisícový úplatok, aby urýchlil daňové kontroly.

Peter Kažimír.
Peter Kažimír. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Meno Petra Kažimíra sa s trestným stíhaním vysokopostavených osôb spája už mesiace v známej kauze Mýtnik. Obvinený podnikateľ Michal Suchoba vypovedal, že oligarcha Jozef Brhel údajne platil Petrovi Kažimírovi pol milióna eur.

Súčasné obvinenie však hovorí o inej kauze, a síce úplatkoch smerujúcich od Kažimíra k bývalému šéfovi daniarov Františkovi Imreczemu. Týkali sa zrejme daňových kontrol.

Prokurátor viní Petra Kažimíra z toho, že podľa všetkého bol sprostredkovateľom medzi neznámym podnikateľom a Františkom Imreczem. Peter Kažimír údajne Imreczemu posunul 50-tisícový úplatok, aby urýchlil daňové kontroly.

Otázne je, akú motiváciu môže mať podnikateľ na podplácanie bez toho, aby mal garanciu, že kontrola dopadne v jeho prospech.

Podľa odborníka na finančné právo Mateja Kačaljaka to môže súvisieť s vratkami DPH. Počas daňovej kontroly, ktorá môže trvať až rok, sa totiž nevyplácajú.

Odborník na trestné právo Tomáš Strémy zároveň pripomína, že finančná správa môže počas kontroly firmám dočasne ukladať povinnosti, ak má obavu, že daň nebude uhradená.

Meno podnikateľa alebo podnikateľov, ktorí mali takéto úplatky poskytovať, zatiaľ nepoznáme. Prokuratúra potvrdila obvinenie iba voči Petrovi Kažimírovi.

Peter Kažimír v stanovisku uviedol, že sa necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu. Ako dodal, skutkový stav v uznesení je nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy.

Podľa jeho obhajcu je obvinenie postavené len na výpovedi jednej spolupracujúcej osoby.

Tou je práve bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze. Ten vypovedá proti viacerým nominantom bývalých vlád najmä v kauze Mýtnik.

Kažimírov obhajca potvrdil, že so svojím klientom plánujú podať voči obvineniu sťažnosť. O tej rozhodne prokurátor generálnej prokuratúry.

Viac v reportáži Adela Ghannama.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?