Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Hosťom relácie Na telo plus bude v utorok Boris Kollár
Viac v článku
12. 10. 2021 09:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Keď na plyne varíte, zaplatíte za rok o šesť eur viac. Ak aj kúrite, za rok to bude o 72 eur viac

Otvorenou zostáva cena tepla a teplej vody.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Yevhen Prozhyrko/shutterstock.com

Energie od januára zdražejú. Ročný účet za plyn stúpne domácnosti, ktorá na plyne iba varí, v priemere o šesť eur. Ak plynom aj kúri, priplatí si 72 eur.

Porastie aj cena elektriny, a to o dva centy za každú kilowatthodinu. Priemerná domácnosť si tak priplatí za rok okolo 70 eur.

Zdražovanie nás dostane späť do roku 2020, keď sme platili veľmi podobné ceny. Otvorenou zostáva cena tepla a teplej vody. Väčšina teplární kúri drahým plynom a štát avizuje nezvyčajný krok, ak by niekde mali radiátory vychladnúť.

Štát je pripravený prevziať teplárne, ktoré nebudú vedieť dodávať teplo a teplú vodu do domácností za stanovené ceny. Cena plynu na trhu vzrástla už natoľko, že ústredné kúrenie sa v niektorých regiónoch môže stať vysoko stratovým.

„Tu bude pripravená spoločnosť MH Manažment tieto teplárne prevziať a prevádzkovať za korektné ceny pri veľmi solídnych dodávkach," vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.

MH Manažment už dnes prevádzkuje šesť najväčších teplární v krajine. Pod krídla by mohol vziať niekoľko menších dodávateľov tepla, ktorí si dosť plynu nezaistili vopred, kým bol ešte lacný. V každom prípade verejnosť zatiaľ nevie, kde a o koľko ústredné kúrenie zdražie. Začína byť ale jasné, ako domácnostiam zdražie samotný plyn.

„Pokiaľ plynom varia, tak im stúpnu náklady šesť eur ročne a pokiaľ plynom aj vykurujú, tak by to malo ísť šesť eur mesačne," tvrdí Martin Dargaj z portálu vEnergetike.sk.

Podľa ministra teraz dôjde k nárastu, ktorý bude len taký, že sa regulovaná cena plynu pre domácnosti vráti späť tam, kde bola vlani.

Treba na to pamätať pri nastavovaní zálohových platieb, no a domácnostiam zdražie aj elektrina, bude zhruba o desatinu drahšia ako v tomto roku, no takisto veľmi podobná cene z minulého roka. Štát čaká, že zdražovanie zníži spotrebu.

„Keď moje deti nechajú v izbe zažnuté svetlo, tak najprv to bude dvihnutý prst, potom to bude pár teplých slov a potom im tú žiarovku vymontujem," povedal. Sulík.

Zdražovanie energií na trhu už jeden alternatívny dodávateľ plynu a elektriny neprežil. Jeho zákazníkov uplynulý víkend prevzali štátom určení veľkí predajcovia. Z teplární neschopnosť vykurovať byty neohlásila zatiaľ žiadna.

Tému spracoval reportér Tomáš Velecký.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?