Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
29. 09. 2021 12:21 , článok bol aktualizovaný 29. 09. 2021 15:29 | BRATISLAVA/TASR

Kollár: Sme rodina je pripravené zmeniť ústavu, aby sa mohlo konať referendum

Podľa Pellegriniho, by mohla prezidentka zvolať diskusiu za okrúhlym stolom.

Peter Pellegrini a Boris Kollár.
Peter Pellegrini a Boris Kollár. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hnutie Sme rodina je pripravené zmeniť Ústavu SR tak, aby mohlo dôjsť k referendu o predčasných voľbách. Po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). S hlavou štátu hovoril v stredu o referende, ale aj o bezpečnostnej situácii v štáte. Návrh zmeny ústavy by mohol byť podľa Kollára pripravený v decembri.

"Za hnutie Sme rodina sme deklarovali pani prezidentke, že sme pripravení ísť do tejto veľkej novely. Sme pripravení urobiť zmenu ústavy a umožniť občanom rozhodnúť sa, vyjadriť sa v referende o skrátení volebného obdobia, aby sa mohli aj k tejto otázke vyjadriť," povedal Kollár s tým, že aj v hnutí OĽANO je na tom zhoda.

Prezidentka Zuzana Čaputová a predseda parlamentu Boris Kollár.
Prezidentka Zuzana Čaputová a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: TASR
 

Kollár verí, že vláda pripraví ústavný zákon. "Pán Fico vykopáva dvere, ktoré sú otvorené. Je to úplne zbytočné, lebo my všetci sme presvedčení, že referendum by malo byť občanom umožnené. Aby sme upravili ústavný zákon tak, ako to povedal Ústavný súd, že musíme v tomto prípade zmeniť ústavu a občanom referendum umožniť," skonštatoval. "Ja osobne mám stanovisko pána ministra financií a predsedu OĽANO Matoviča, ktorý sa v minulosti vyjadril, že je tiež pripravený toto pripraviť, tak si myslím, že to prejde," dodal s tým, že prezidentke potvrdil, že návrh pripravia.

Šéf parlamentu tiež s prezidentkou hovoril o pracovnej skupine na obnovu dôvery v právny štát. "Veľmi veľa bodov odsúhlasíme, až na dva body, ktorými sú rozdelenie prokuratúry a paragraf 363, tam nie sme ochotní ustúpiť," povedal novinárom o návrhoch pracovnej skupiny.

Pellegrini: Rozhovor bol kultivovaný a veľmi otvorený

Prezidentka by mohla zvážiť zvolanie diskusie za okrúhlym stolom naprieč politickým spektrom, myslí si líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD a poslanec Peter Pellegrini.

Hlavu štátu o to požiadal počas stredajšieho stretnutia v Prezidentskom paláci. Diskutovali tiež o referende a aktuálnej situácii v silových zložkách.

Pellegrini ju chcel podľa svojich slov oboznámiť s problémami, ktorými žije slovenská verejnosť. Poukázal na témy, ako sú ceny energií, potravín, stav verejných financií či nedostatok personálu v zdravotníctve.

"Keď už sa Národná rada SR odmieta baviť o týchto veciach, keď členovia vlády nechcú hovoriť s opozíciou, tak by pani prezidentka mohla prevziať iniciatívu a zvolať diskusiu za okrúhlym stolom naprieč politickým spektrom do Prezidentského paláca," myslí si. Deklaroval, že by sa na takejto diskusii zúčastnil.

Prezidentka Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini.
Prezidentka Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini. Foto: TASR
 

V otázke referenda opozičný líder súhlasí s prezidentkou, že ak sa má konať referendum o skrátení volebného obdobia, treba dať najskôr ústavu do súladu so stanoviskom Ústavného súdu SR. Ocenil, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v stredu deklaroval pripravenosť zmeniť ju. Dúfa, že sa pripoja aj ďalší politici, ktorí sa ozývali po rozhodnutí Ústavného súdu SR o nesúlade navrhovaných referendových otázok s ústavou.

Pri diskusii o situácii v silových zložkách Pellegrini vyslovil svoje pochybnosti. Zdôraznil, že každý, kto spáchal trestný čin, musí byť trestne stíhaný a dočkať sa spravodlivého trestu, ale len na základe zákonného konania. Teda bez podozrení zo zneužívania právomoci verejných činiteľov či vymýšľania si dôkazov. Celkovo zhodnotil rozhovor  ako kultivovaný a veľmi otvorený.

Hlava štátu sa už v pondelok (27. 9.) stretla s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, s oboma diskutovala o situácii v bezpečnostných zložkách a celkovej atmosfére na Slovensku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?