Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Mŕtvy pod Spišským hradom: Polícia vyšetruje smrť muža so strelným poranením
Viac v článku
23. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/rk

Do PCR testovania sa zapojili desaťtisíce žiakov. Zistili sme, koľkí mali pozitívny výsledok

S dobrovoľným testovaním sa začalo na začiatku školského roka.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Na začiatku aktuálneho školského roka prebiehalo na stovkách škôl na Slovensku dobrovoľné testovanie na výskyt koronavírusu. Použili sa kloktacie PCR testy, s ktorými sa žiaci stretli aj počas minulého školského roka.

Po troch týždňoch od návratu detí do škôl poskytlo ministerstvo školstva údaje o výsledkoch testovania, ktoré dosiaľ zoskupili. Tie ukázali, že pozitívnych žiakov bolo minimum.

„Podľa údajov k 14. 9. 2021 predbežný počet žiakov, ktorí sa otestovali PCR testami, bol 58 799, z toho predbežný počet pozitívnych výsledkov bol 26 a predbežná pozitivita na úrovni 0,04 %,“ informoval rezort.

Čísla stúpajú

Postupne počet pozitívnych, ktorý sa ešte nestihol odraziť na dátach ministerstva, rastie. Okrem kloktacích PCR testov majú školy k dispozícii aj testy „na doma“.

Podľa rezortu je momentálne prezenčné vyučovanie zastavené v 851 triedach. Priblížil, že ide o dve percentá z celkového počtu tried. Z domu sa musí učiť viac ako 28 800 žiakov. Pozitívnych je ich bezmála 1 400.

„Z celkového objemu 800 000 žiakov je počet 1 391 žiakov na jednej strane zanedbateľný a lícuje situáciu v celej spoločnosti, keďže momentálne sa počet pozitívnych v krajine zdvojnásobuje,“ uviedol minister Branislav Gröhling. Zároveň vyzval riaditeľov škôl, aby vypĺňali dáta, pretože rezortu školstva chýbajú informácie od stoviek škôl.

Známe sú napríklad údaje z Košíc. Mesto uvádza, že testy odhalili ochorenie u 50 žiakov na 16 základných školách. V karanténe je aktuálne 43 tried, dištančnou formou sa tak vzdeláva 1 100 žiakov. Pre porovnanie, minulý týždeň bolo v karanténe 28 tried.

Doma sú napríklad aj žiaci v Nitre, zatvorených je tam šesť tried na štyroch školách z celkom 14 základných škôl. Museli zatvoriť aj triedu v jednej z materských škôl.

Riziko dobrovoľnosti

Testovanie je na školách dobrovoľné, pričom odborníci upozorňujú na riziká, ktoré to prináša.

Ak chceme zabrániť, aby infikovaný žiak prišiel do triedy, podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského musíme spoznať jeho stav včas.

„Vieme, že hlavne u detí môže byť infekcia aj bezpríznaková. Dieťa, ktoré infekciu môže prenášať, o tom asi nebude vedieť, rovnako ako jeho rodičia. Ak to bude na dobrovoľnej báze, veľa rodičov to bude obchádzať,“ upozorňoval v reportáži Televíznych novín koncom augusta.

V relácii Na telo Plus zasa lekár Peter Sabaka prednedávnom upozorňoval, že karanténou prejde túto jeseň takmer každý školák.

Čítajte tiež: Tisíce žiakov už skončili v karanténe, pretože sa v ich triede objavil vírus

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?