Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
20. 09. 2021 16:58 , článok bol aktualizovaný 20. 09. 2021 17:51 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Reakcie na Kováčikovo odsúdenie: Smer-SD podáva trestné oznámenie na sudkyňu

Podľa OĽaNO je Kováčikovo odsúdenie signálom očisty Slovenska.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Súd odsúdil bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na 14 rokov za korupciu. Na rozhodnutie súdu reagujú aj politici a osobnosti.

 

OĽaNO:

Dnešné rozhodnutie ŠTS v kauze bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika vnímame ako dôležitý prejav nástupu spravodlivosti. Hnutie OĽaNO už v minulosti opakovane poukazovalo na mnohé podozrivé aktivity tohto prokurátora, ktorý namiesto toho, aby chránil zákon a verejný záujem, prikrýval kriminálne kauzy vlád Fica a Pellegriniho a slúžil záujmom zločinu. Hoci sme dnes svedkami rozsiahlej odvety starého systému, ktorý z posledných síl robí všetko pre to, aby zvrátil nástup právneho štátu, veríme, že aj tento rozsudok je dôležitým signálom postupnej očisty Slovenska od korupcie a organizovaného zločinu.

Veronika Remišová (Za ľudí):

Odsúdenie bývalého špeciálneho prokuráora Dušana Kováčika je vážnym signálom pre doteraz beztrestný systém „našich ľudí". Súd uznal vinným človeka, ktorý namiesto stíhania najvážnejších zločinov a korupcie spolupracoval so zločinom a korupciu páchal. Aj keď ide o dôležité rozhodnutie, boj proti systému korupcie, klientelizmu a organizovanému zločinu ešte len začína.

Dušan Kováčik chránil Roberta Fica a stranu Smer, sústavná a agresívna podpora Kováčika zo strany predsedu Smeru je preto logická. Robert Fico ako krstný otec systému „našich ľudí" dnes útočí na sudcov, prokurátorov a policajtov, pretože sa bojí zodpovednosti za minulosť. Preto vypúšťa do sveta konšpirácie, klamstvá a prekrúcanie pravdy tak, aby vyvolal chaos a nestabilitu. Zodpovednosti sa boja aj mnohí politici a oligarchovia, preto dnes vidíme účelové zatýkanie policajných vyšetrovateľov, ale dokonca už aj obvinenia novinárov. Odsúdenie Dušana Kováčika je preto len prvým krokom na ťažkej ceste očisty Slovenska od korupcie a na ceste k právnemu štátu.

Alojz Baránik (SaS):

Dušan Kováčik je stelesnením skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu za vládnutia Smeru. Rozhodnutie, ktorým súd odsúdil Dušana Kováčika, ukazuje, v akom stave právneho štátu bola naša spoločnosť za vlád Roberta Fica. Skutočnosť, že Dušan Kováčik bol opakovane zvolený za špeciálneho prokurátora, svedčí o tom, v akom prostredí korupcie sme za Fica žili a koľko práce je pred nami, aby sa zo Slovenska právny štát naozaj stal.

Sme rodina

Hnutie Sme rodina ani samotný predseda Boris Kollár nikdy nekomentovali rozhodnutia súdov. Veríme, že v prípade bývalého špeciálneho prokurátora bolo rozhodnuté na základe relevantných dôkazov.

Smer (Robert Fico)

Súdny proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom bol "monsterproces". Vyhlásil líder Smeru Robert Fico. Zároveň avizoval, že sa podrobnejšie k prípadu vyjadrí na tlačovej konferencii.

Poslanci opozičného Smeru-SD zároveň podávajú trestné oznámenie na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú, ktorá rozusdok vyniesla. Oznámil to predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že trestné oznámenie súvisí s podozrením zo spáchania trestného činu ohýbania práva.

Daniel Lipšic, špeciálny prokurátor:

Nikto z nás nie je rád, že bývalý špeciálny prokurátor sa musel postaviť pred súd a čeliť obžalobe za závažné zločiny. Ak však chceme žiť v právnom štáte, tak zákon musí platiť pre každého. Dnešné rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) potvrdilo dôvodnosť nami podanej obžaloby. Chcem v tejto súvislosti oceniť vysoko profesionálny výkon môjho kolegu Michala Šúreka, a to ako v prípravnom konaní, tak aj na hlavnom pojednávaní.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?