Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Súťaž Ocean Art pozná víťazov: Pozrite si najkrajšie snímky života pod hladinou
Viac v článku
17. 09. 2021 18:35 | BANSKÁBYSTRICA/TASR

Prieskum: Až 92 percent obyvateľov B. Bystrice sa považuje za šťastných

Za najdôležitejšiu hodnotu považujú obyvatelia mesta rodinu a priateľov a najmenej dôležité sú pre nich politika a náboženstvo.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Až 92 percent obyvateľov Banskej Bystrice sa považuje za šťastných. Vyplýva to z prieskumu, ktorý začiatkom tohto roku zrealizovala Komunitná nadácia Zdravé mesto (KNZM) s finančnou podporou globálneho fondu pre komunitné nadácie a ktorej výsledky predstavili v týchto dňoch verejnosti.

"Pre pandemické obmedzenia sa nepodarilo zabezpečiť reprezentatívnu vzorku, no napriek tomu sú zistenia získané z prieskumu veľmi zaujímavé - pozitívne i negatívne," uviedla Beáta Hirt z KNZM.

Za najdôležitejšiu hodnotu považujú obyvatelia mesta podľa nej rodinu a priateľov a najmenej dôležité sú pre nich politika a náboženstvo. "Žiaľ, dôvera k iným ľuďom je stále veľmi slabá a podľa odborníkov sme v otázkach dôvery v rámci európskeho prieskumu na chvoste rebríčka," konštatovala.

Prieskum obsahuje aj názory na rodovú rovnosť, vzťah k prisťahovalcom, menšinám a na spravovanie krajiny či účasť vo voľbách. Výsledky prieskumu sú dostupné na web stránke nadácie www.knzm.sk.

Cieľom prieskumu bolo zistiť, aké hodnoty sú dôležité pre ľudí žijúcich v tomto meste, čoho sa boja, akým stereotypom veria, aké majú predsudky. Výsledky spracovali odborníci z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Na základe zistení bude KNZM iniciovať a vytvárať programy, ktoré podporia lepšie vzájomné poznanie sa a dôveru v komunite.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?