Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
17. 09. 2021 09:58 , článok bol aktualizovaný 17. 09. 2021 19:53 | PEZINOK/TASR, TV Markíza

Dušan Kováčik sa verdikt súdu dozvie v pondelok

Prokurátor navrhuje pre bývalého špeciálneho prokurátora trest minimálne 13 rokov.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: TASR/Jakub Kotian

Rozsudok vo veci obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. bude vyhlásený v pondelok (20. 9.) po 16.00 h. Uviedla to sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská.

"Na dnešnom hlavnom pojednávaní boli prednesené záverečné reči a súd vyhlási rozsudok 20. septembra o 16.00 h," uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Dušan Kováčik vo svojom poslednom slove v piatok na ŠTS v Pezinku uviedol, že je nevinný a nespáchal skutky, za ktoré je obžalovaný. Hlavné pojednávanie a dokazovanie bolo podľa neho ukončené predčasne. Ako tvrdí, veci neboli objasnené tak, ako mali byť a pojednávanie nebolo vedené objektívne.

"Som nevinný, tvrdil som to na začiatku, tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli," zdôraznil. Záverečná reč obžalovaného trvala takmer tri hodiny.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol v piatok uložiť Dušanovi Kováčikovi najmenej 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku.

"Ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie," zdôvodnil prokurátor s tým, že Kováčik vo svojej funkcii konal opačne. Aj preto sa, ako tvrdí, priklonil k trestu, ktorý sa blíži k hornej hranici trestnej sadzby.

Obhajcovia Dušana Kováčika v piatok vyhlásili, že žiadajú bývalého špeciálneho prokurátora oslobodiť spod obžaloby v celom jej rozsahu. Argumentujú tým, že Kováčik nemohol byť činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, keďže jej existencia nebola preukázaná. Spomenuli tiež aj o rozpory vo svedeckých výpovediach či podozrenia z manipulácie svedeckých výpovedí. Trestná vec Dušana K. je podľa nich založená hlavne na výpovediach spolupracujúcich svedkov.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?