Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Exfunkcionár NAKA Kučerka za úplatky, ku ktorým sa priznal, odmietol dohodu o vine a treste
Viac v článku
18. 08. 2021 10:56 | BRATISLAVA/mm, TASR

Ceny elektriny a plynu výrazne porastú. Pozrite si, koľko si pri vašej spotrebe priplatíte

ÚRSO avizuje, že sa pokúsi ešte s cenami pre budúci rok niečo urobiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slováci si budúci rok poriadne priplatia za elektrinu a plyn. Môže za to vývoj na svetových trhoch, ktorý ženie cenu týchto komodít poriadne nahor. Zdražovanie už avizuje aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

„Slovenskej verejnosti sme už vopred otvorene avizovali, že výrazné zdražovanie elektriny na svetových burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny na rok 2022, nárast pre domácnosti môže byť na úrovni až asi 15 percent," uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

V praxi to znamená, že domácnosti s malou spotrebou by tak za rok zaplatili o 20 až 50 eur viac. Tie s väčšou spotrebou si priplatia 50 až 160 eur za rok. A u rodín, ktoré elektrinu používajú aj na vykurovanie, sa navýšenie môže vyšplhať aj na 200 eur. Píšu Akuality.sk.

„Radi by sme zdôraznili, že masívne zdraženie ceny elektriny na svetových burzách ÚRSO nedokáže ovplyvniť. Dôslednou reguláciou však ÚRSO môže ovplyvniť iné zložky, ktoré tvoria konečnú cenu elektriny, ako napríklad cena za prenos, TPS (tarifa za prevádzkovanie systému, pozn. red.), cena za distribúciu a podobne, a na tom už teraz naplno pracujeme," priblížil Igaz.

Podľa Igaza platí, že ÚRSO v maximálne možnej miere využije všetky legislatívne a regulačné nástroje na ochranu záujmov slovenských domácností a zároveň na zabezpečenie spravodlivých a transparentných cien elektriny pre všetkých účastníkov trhu.

Zdražovaniu sa však nevyhne ani plyn. V prípade varenia pôjde „len" o päť eur ročne, no ak už ho domácnosť používa aj na ohrev vody, tak cena stúpne na 20 až 50 eur. V prípade vykurovania to bude aj vyše sto eur za rok.

„MH SR chce preto využiť všetky dostupné možnosti a v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pripravuje riešenia na zmiernenie dopadu na koncové účty slovenských domácností a podnikateľov. Budú sa týkať regulovaných taríf, keďže štát nemá relevantnú možnosť ovplyvňovať spoločný trh s komoditami. Po vyhodnotení všetkých možností a ukončení rokovaní budú prezentované verejnosti," spresnilo ministerstvo hospodárstva.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?