Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
11. 08. 2021 09:42 , článok bol aktualizovaný 11. 08. 2021 17:56 | PEZINOK/TASR, tvnoviny.sk, TV Markíza

Žiadosťou o prepustenie Kováčika z väzby sa bude súd zaoberať vo štvrtok

V Pezinku pokračoval proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Dušan Kováčik.
Dušan Kováčik. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračoval proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Pred samosudkyňou ŠTS v stredu (11.8.) vypovedalo viacero svedkov, medzi nimi i bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Pojednávať by sa malo aj 12. a 13. augusta, tiež v septembri.

Vo štvrtok by mali vypovedať ďalší svedkovia, mohli by sa čítať listinné dôkazy. Samosudkyňa Pamela Záleská informovala tiež o tom, že sa bude zaoberať žiadosťou obžalovaného o prepustenie z väzby.

Na štvrtok sú predvolaní traja svedkovia – Matej Zeman, Csaba Dömötör a podnikateľ Ján Buocik (menovec bratislavského mestského a krajského poslanca). „Matej Zeman ospravedlnil svoju neúčasť na hlavnom pojednávaní, vo vzťahu k zvyšným dvom svedkom je poznámka o tom, že majú riadne doručené predvolanie, žiadne ospravedlnenie sa tam neobjavilo,“ vyhlásila sudkyňa.

Čižnár vypovedal v Kováčikov prospech

„Nie je to príjemné,“ odpovedal Čižnár v stredu ráno na otázku, aké to je vypovedať v procese s bývalým kolegom.

Čižnár vo výpovedi uviedol, že sa v roku 2017 Kováčika pýtal, prečo nebola po prepustení údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby podaná sťažnosť. Za prepustenie Kudličku z väzby inkasovať 50 000 eur.

„Spýtal som sa pána Dušana Kováčika, či je to pravda, povedal mi, že áno. Pýtal som sa, prečo nebola podaná sťažnosť, pretože ja by som ju podal,“ uviedol s tým, že to vtedy konštatoval bez znalosti spisu. Odmietol, že by nastala medzi nimi ostrá hádka. „Vôbec nie. Zvýšil som hlas, ale to je vždy môj prejav, keď sa mi niečo nepáči,“ zdôraznil.

Jaromír Čižnár
Jaromír Čižnár Foto: TASR - Jaroslav Novák
 

Kováčik mu mal povedať, že vo veci Kudličku bola veľmi slabá dôkazná situácia. „Bolo to potvrdené aj uznesením súdu. Súd pomerne ironicky skonštatoval, že sa doteraz nedokázalo, čo mala tá skupina urobiť. Potvrdzovalo to slová pána Dušana Kováčika, že skutkový stav bol počas prepustenia veľmi slabý,“ zdôraznil.

Ako ďalej tvrdí, proces, ktorý predchádzal prepusteniu Kudličku z väzby, nebol nikdy spochybnený. „Pán Dušan Kováčik si osvojil právny názor sudcu pre prípravné konanie, ktorý prepúšťal Kudličku. Nikto doteraz nepovedal, že prepustenie ako také nebolo v súlade so zákonom,“ podotkol.

Bývalá prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Blanka Godžová na súde ešte v júli potvrdila, že od Dušana Kováčika dostala pokyn nepodať proti rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie sťažnosť. Čižnár tvrdí, že nemá vedomosť o žiadnom takomto pokyne, ktorý by spĺňal zákonné náležitosti.

Dušan Kováčik.
Dušan Kováčik. Foto: TASR - Jaroslav Novák
 

„Keby aj spĺňal všetky náležitosti, pani doktorka Godžová ho nesmela rešpektovať z jediného dôvodu, lebo je uvedený medzi negatívnymi pokynmi a jeho rešpektovaním by porušila zákon,“ zdôraznil bývalý generálny prokurátor.

Čižnár uviedol, že Dušana Kováčika pozná viac ako 25 rokov a to ešte z čias jeho pôsobenia na bratislavskej okresnej prokuratúre, keď boli spolu v Rade prokurátorov. „Mali sme priateľský vzťah, ale nie taký, že by sme sa rodinne mimo práce navštevovali,“ povedal. Tvrdí, že mu to nebráni hovoriť pred súdom pravdu.

 

Ľudovít Makó bol pre Kováčika „Lajko“

V stredu na súde zaznelo aj to, že niekdajšieho šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, ktorý bol podozrivý z prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu, označil bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik familiárne ako „Lajka“. Vyplýva to zo stredajšej výpovede riaditeľa odboru všeobecnej kriminality na ÚŠP Vladimíra Kuruca.

„Od obžalovaného, ako špeciálneho prokurátora, som dostal ako riaditeľ odboru pokyn, aby som trestnú vec J. Č. pridelil na vybavenie, čo som aj urobil. Obžalovaný sa ma potom s odstupom času pýtal, či som to už urobil a komu som vec pridelil,“ uviedol Kuruc s tým, že Kováčik. od neho nikdy nežiadal nič neštandardné. Podľa obžaloby mal Kováčik „vyniesť“ Makóovi informácie zo spisu vo veci prípravy vraždy Čurillu, kde bol v minulosti trestne stíhaný.

Čítajte tiež: Kajúcnik Makó svedčí proti Kováčikovi. Opísal, ako mu odovzdal 50-tisícový úplatok

Kuruc sa v júli 2017 nachádzal na dovolenke v Chorvátsku. „Nemám žiadnu vedomosť o tej trestnej veci. Nikto ma na dovolenke nekontaktoval a ani v tejto veci so mnou nič nekonzultoval. Po návrate z dovolenky som túto vec neriešil, keďže nepatrila do agendy môjho oddelenia,“ zdôraznil. Kuruc bol v tom čase vedúcim oddelenia korupcie na ÚŠP.

Svedok potvrdil, že v zasadačke ÚŠP bola predtým, než začalo súdne konanie s Dušanom Kováčikom, zvolaná porada. „Na poradu boli zvolaní prokurátori a administratívni pracovníci ÚŠP, ktorých terajší špeciálny prokurátor uviedol, že sa medzi sebou nemajú rozprávať o trestnej veci obžalovaného. Aby pre prípad ich vypočúvania v pozícii svedkov nedochádzalo k posúvaniu informácií,“ dodal s tým, že nepozná dôvod, prečo je v tejto veci svedkom.

Vypovedali už viacerí

Doteraz sa v prípade pojednávalo počas šiestich júlových dní. Naposledy predstúpil pred súd IT znalec. Predtým vypovedal bývalý údajný bos takáčovcov Ľubomír Kudlička. Vyhlásil, že Dušana Kováčika nepozná. Bývalý špeciálny prokurátor skonštatoval, že Kudličku vidí po prvý raz v živote.

V súčasnosti európsky prokurátor zastupujúci Slovensko Juraj Novocký ešte v júli podotkol, že nepochybuje, že rozhodnutie o nepodaní sťažnosti proti prepusteniu Kudličku z väzby v roku 2017 odobril Dušan Kováčik. Za to mal vtedajší špeciálny prokurátor zinkasovať spomínaných 50 000 eur. Hovoril o tom aj niekdajší člen skupiny takáčovcov Matej Zeman.

Bývalá prokurátorka ÚŠP Blanka Godžová predtým na súde opísala, že dostala pokyn od Kováčika, týkajúci sa tejto väzobnej veci. Voči rozhodnutiu o prepustení preto nepodala sťažnosť. Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi odovzdal 50 000 eur.

Makó počas júlovej výpovede priblížil, ako od Dušana Kováčika. prevzal časti vyšetrovacieho spisu, čím sa mal dopustiť trestného činu v súvislosti s vynášaním úradných dokumentov. Makó tiež vypovedal, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu sprístupnením celého vyšetrovacieho spisu.

NAKA zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?