Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
10. 08. 2021 13:21 , článok bol aktualizovaný 10. 08. 2021 19:41 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Ministerstvo spúšťa reformu zdravotníctva, podporí začínajúcich lekárov

Oznámil to šéf rezortu Vladimír Lengvarský.

Vladimír Lengvarský.
Vladimír Lengvarský. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spúšťa reformu nemocníc, ambulantného sektora aj fungovania zdravotných poisťovní, ktorou sa má regulovať tvorba zisku. V utorok to oznámil šéf rezortu Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) s tým, že materiál ide do medzirezortného pripomienkového konania.

„Začíname takto diskusiu so všetkými relevantnými subjektami, preto veríme, že sa nám zákon podarí ešte vylepšiť, najmä ambulantnú zdravotnú starostlivosť či špecialistov," uviedol Lengvarský. Pôjde o zákon o kategorizácií ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Štátna tajomníčka MZ Jana Ježíková pripomenula, že Slovensko má najmenej všeobecných lekárov na počet obyvateľov. V súčasnosti podľa jej slov chýba 314 všeobecných lekárov pre dospelých a 137 pediatrov. Problémom je aj vysoký priemerný vek lekárov.

„Ministerstvo ponúkne finančnú podporu na rozbeh nových ambulancií pre mladých lekárov, ktorú budú čerpať postupne v priebehu roka," priblížila Ježíková. Je na to vyčlenených desať miliónov eur z plánu obnovy.

Zákon by mal tiež definovať rizikové okresy, v ktorých je nedostatok všeobecných lekárov, a tak v nich lekári budú môcť požiadať o príspevok. Rizikovosť sa bude posudzovať podľa dostupnosti všeobecnej zdravotnej starostlivosti, tá by mala byť do 25 minút. Dôležitá pri stanovovaní rizikovosti okresov bude aj demografia, teda koľko všeobecných lekárov je v dôchodkovom veku, a potom to, koľko seniorov je v danom okrese. Zákon by mal podľa Ježíkovej nadobudnúť účinnosť od januára 2022, mal by tiež garantovať zachovanie zmlúv so zdravotnými poisťovňami.

Zdôraznila, že rezort plánuje pokračovať v reforme zdravotníctva aj ďalej. Ďalšími pripravovanými krokmi bude rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov či zdravotných sestier. Rezort sa chce zamerať aj na využívanie služieb telemedicíny.

Zákon by mal regulovať aj zisk zdravotných poisťovní

V utorok oznámilo ministerstvo aj plánovanú zmenu pri zisku zdravotných poisťovní. Ten sa má po novom regulovať. Návrh zároveň definuje minimálny percentuálny podiel z vybraného poistného, ktorý musia poisťovne použiť na zdravotnú starostlivosť.

„Dnes, ak poisťovni zostanú popri splnení si ostatných povinností finančné prostriedky, môže si ho (zisk - pozn. TASR) vyplatiť," podotkla Ježíková. Zisk by mohol byť regulovaný vzorcom, ktorý vybrané poistné násobí základnou úrokovou sadzbou Európskej centrálnej banky (ECB).

„Momentálne sa sadzba pohybuje na úrovni 0,2 percenta, ešte to bude zvýšené o desatiny percenta za to, že sa splnia kritériá kvality. Práve o kritériu kvality bude diskusia v rámci medzirezortného pripomienkového konania a kritériá budú stanovené vyhláškou," podotkla.

Navrhovanými kritériami kvality sú likvidita, kapitálová primeranosť či úspešnosť výberu poistného na verejné zdravotné poistenie. Tiež naplnenosť verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zabezpečenie úhrady plánovanej zdravotnej starostlivosti pre čakajúcich poistencov.

Návrh definuje aj minimálny percentuálny podiel z vybraného poistného, ktorý musia poisťovne použiť na zdravotnú starostlivosť. „Pre všetky poisťovne je to 95,1 percenta z predpísaného poistenia plus koeficient, ktorý je definovaný veľkosťou poisťovne," spresnila Ježíková. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa by mala mať tento koeficient zvýšený ešte o 1,95 percenta, súkromné Dôvera o 1,32 percenta a Union zdravotná poisťovňa o 0,8 percenta.

Súkromné zdravotné poisťovne už skôr kritizovali úvahy o regulovaní zisku. Dôvera reagovala, že obmedzenie profitu v zdravotnom poistení by znamenalo protiústavný zákaz zisku. Tvrdí, že takýto krok by mal negatívny dosah na celý zdravotnícky sektor. Union zdravotná poisťovňa nepovažuje obmedzenie zisku za riešenie finančných problémov v rezorte zdravotníctva. Za nevyhnutné považuje pozrieť sa aj na tvorbu zisku u ostatných subjektov, ktoré pôsobia v zdravotnom systéme.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?