Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
27. 07. 2021 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Internetoví podvodníci najnovším trikom opäť útočia na Slovákov. Poradíme vám, ako im nenaletieť

Metóda, ktorú podvodníci používajú, sa volá phishing.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Internetoví podvodníci opäť útočia na Slovákov, ktorí na bazárových stránkach predávajú používané veci. Najnovším trikom je fingovaný nákup cez kuriéra. Poradíme vám, ako im nenaletieť.

Podvodníkom sme hodili návnadu prostredníctvom inzerátu a tí sa nám ozvali okamžite po jeho zverejnení. Komunikujú vždy cez Whatsapp a tvária sa, že majú záujem o váš tovar.

Píšu väčšinou zo zahraničných čísiel. Stačí jednoduché preverenie cez vyhľadávač, aby ste cez recenzie prišli na to, že sú to podvodníci.

Osoba, s ktorou sme si písali, sa nás snažila presvedčiť, že má o tovar skutočný záujem. Píše, že za tovar zaplatí kuriérovi a z našej strany už len treba vyplniť údaje v priloženom linku, ktorý nám poslali.

Odkaz sa tvári, že patrí naozaj kuriérskej spoločnosti, čo však žiada, sú údaje z platobnej karty, dokonca aj dátum exspirácie a trojčíslie zo zadnej strany.

Zásadou je nikdy neklikať na odkaz, ktorý nám niekto pošle a zadávať do neho údaje o svojej platobnej karte.

Ak by ste tak urobili, dali by ste tým podvodníkovi prístup k vášmu bankovému účtu. Ten by si následne mohol zaplatiť kdekoľvek a čokoľvek.

Dali sme mu teda vymyslené číslo. Reagoval odpoveďou, že nedostal oznámenie. Na zneužitie loga sme upozornili aj kuriérsku spoločnosť, ktorá je rovnako obeťou podvodníkov. Na naše otázky však neodpovedali.

Metóda, ktorú podvodníci používajú, sa volá phishing. Nejde im o žiadny tovar, ale iba o údaje z platobnej karty. Rieši ich už aj polícia. Problémom však je, že sú takmer nevystopovateľní.

Nikomu preto nedávajte citlivé údaje z platobnej karty, vy predávate a vy máte dostať peniaze za tovar. Kto ho naozaj chce, ten si ich od vás nikdy nebude pýtať.

Viac v reportáži Braňa Tomagu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?