Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
29. 05. 2021 10:58 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Pčolinského advokát tvrdí, že neboli overené výpovede kajúcnikov, kvôli ktorým je vo väzbe

Tvrdí, že nedošlo k overovaniu výpovedí kajúcnikov Beňu a Makóa.

Vladimíra Pčolinského priviezli na ŠTS.
Vladimíra Pčolinského priviezli na ŠTS. Foto: TASR

Národná kriminálna agentúra 11. marca zadržala bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Obvinili ho z korupcie. Pčolinský doteraz sedí vo väzbe, ktorú mu naposledy súd potvrdil pred pár dňami a dôvody väzby Najvyšší súd rozšíril.

K medializovanému prípadu sa vyjadril aj prezident Policajného zboru Petra Kovaříka, ktorý vylúčil, že niekto môže byť obvinený len na základe výpovede kajúcnikov. Zástupca špeciálneho prokurátora Peter Kysel tiež vyhlásil, že výpovede spolupracujúcich obvinených sú vždy overované a verifikované v procese dokazovania. 

Na tieto slová reagoval Pčolinského advokát Marián Bošanský.

„Vladimírovi Pčolinskému boli vznesené obvinenia v oboch skutkoch výlučne na základe dôkazov produkovaných kajúcnikmi. V prvom skutku bolo vznesené obvinenie výlučne na základe výpovede dvoch kajúcnikov, pána Beňu a pána Makóa, a v druhom skutku bolo obvinenie vznesené výlučne na základe výpovede kajúcnika Kučerku.

Vo veci ďalšieho overovania a verifikácie v procese dokazovania, ktorú uvádza zástupca špeciálneho prokurátora Peter Kysel, skutočne dochádza k ich overovaniu, avšak napríklad pri druhom skutku, napriek tomu, že všetci traja svedkovia, ktorých uvádza vo svojej výpovedi kajúcnik Kučerka, že majú potvrdiť výpoveď kajúcnika, vypovedajú opačne ako vypovedá kajúcnik Kučerka a úplne negujú tvrdenia kajúcnika Kučerku. Pre dozorového prokurátora pána Kysela to však v zmysle jeho podaní doručených do spisu nepredstavuje zmenu v prospech obvineného pána Vladimíra Pčolinského, a tak jediným dôkazom na obvinenie a vedenie trestného stíhania voči pánovi Vladimírovi Pčolinskému v tejto veci ostáva výpoveď kajúcnika Kučerku a dôkazy produkované týmto kajúcnikom,“ uviedol advokát.

Dodáva, že výpovede kajúcnikov sú overované, avšak podľa neho v druhom skutku, ktorý je Pčolinskému kladený za vinu sa obvinenia nepotrvrdili.

„Pri druhom skutku, napriek tomu, že všetci traja svedkovia, ktorých uvádza vo svojej výpovedi kajúcnik Kučerka, že majú potvrdiť výpoveď kajúcnika, vypovedajú opačne ako vypovedá kajúcnik Kučerka a úplne negujú tvrdenia kajúcnika Kučerku. Pre dozorového prokurátora pána Kysela to však v zmysle jeho podaní doručených do spisu nepredstavuje zmenu v prospech obvineného pána Vladimíra Pčolinského, a tak jediným dôkazom na obvinenie a vedenie trestného stíhania voči pánovi Vladimírovi Pčolinskému v tejto veci ostáva výpoveď kajúcnika Kučerku a dôkazy produkované týmto kajúcnikom,“ vysvetľuje Bošanský.

Zároveň dodal, že od 31.3. neboli overované výpovede kajúcnikov Beňu a Makóa, keďže podľa Bošankého nedošlo k vykonaniu žiadne overovania a neboli predložené žiadne nové dôkazy.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?