Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Novinky v pandemických opatreniach platných od stredy: Týkajú sa očkovaných aj neočkovaných
Viac v článku
28. 05. 2021 14:33 , článok bol aktualizovaný 28. 05. 2021 16:33 | BRATISLAVA/TASR

Lehotský sa nestal podpredsedom parlamentu, Šeliga to vníma ako porušenie Koaličnej dohody

Na zvolenie mu chýbal jeden hlas.

Tomáš Lehotský.
Tomáš Lehotský. Foto: TASR

Poslanci v piatok (28. 5.) nezvolili Tomáša Lehotského (Za ľudí) za podpredsedu parlamentu. V piatkovej tajnej voľbe nezískal dostatočný počet hlasov.

Lehotský získal vo voľbe len 75 hlasov. Na zvolenie podpredsedu parlamentu však treba súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, teda 76 hlasov. V tajnom hlasovaní bolo 99 platných hlasov, proti bolo 13 poslancov a 11 sa zdržali.

 

Reakcie SaS, Za ľudí a OĽANO

Nezvolenie Lehotského považuje koaličná SaS za neférové. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu Anna Zemanová (SaS). Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) to pokladá za hrubé porušenie koaličnej zmluvy.

Strana Za ľudí trvá na tom, aby ako prvý bod na júnovej parlamentnej schôdzi bola zaradená voľba Lehotského za podpredsedu.

Klub Za ľudí stojí podľa Šeligu za Lehotským. Žiadne výhrady voči nemu neboli ani od koaličných partnerov, povedal Šeliga. Je si istý, že nikto zo Za ľudí nehlasoval proti Lehotského zvoleniu. Lehotský uviedol, že si je vzťahmi v rámci poslaneckého klubu istý a nerád by ho spochybňoval.

„Koalícia je naozaj rozkývaná. Na neochote dodržiavať dohody padla nejedna vláda. Je najvyšší čas, aby sa dodržiavali dohody," skonštatoval Šeliga s tým, že ak ostatné strany nechcú dohodu dodržiavať, tak koalícia nemá zmysel. Chce tiež, aby nezvolenie Lehockého  bolo témou pondelkovej (31. 5.) koaličnej rady.

 

„Predpokladám, že v koalícii dnes na hlasovaní bolo viac ako 80 koaličných poslancov, takže tých 76, ktorých bolo potrebných na zvolenie, tam určite bolo," povedala Zemanová.

Deklarovala, že celý klub SaS bol prítomný a hlasoval za zvolenie Lehotského. Jana Bittó Cigániková (SaS) hovorí, že koaliční partneri si neuvedomujú vážnosť toho, keď sa nedodržujú pravidlá. „V tomto chválim Zemanovú, ktorá poctivo dbá na dodržanie pravidiel, pretože toto je jediná cesta, ako môže koalícia fungovať," podotkla.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš reagoval tým, že v ich klube bola jasná dohoda a poslanci mu deklarovali podporu obom kandidátom Za ľudí v piatkových voľbách. Pripomenul, že voľba bola tajná a nikto si teraz nemôže byť istý, ako ktorý poslanec hlasoval. "Vieme, že aj v strane Za ľudí majú svoje problémy. Pevne verím, že to nie je súčasťou ich problému v strane," dodal.

Vladimír Ledecký (Za ľudí).
Vladimír Ledecký (Za ľudí). Foto: TASR
 

Zákonodarcovia však zvolili predsedu výboru pre sociálne veci. Stal sa ním Vladimír Ledecký (Za ľudí). Ledeckého podporilo 76 poslancov. Platných hlasov bolo 99, proti jeho zvoleniu bolo 11 poslancov a 12 sa zdržali. Na voľbu predsedu výboru bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.

O personálnych zmenách poslanci rozhodovali potom, ako sa Juraj Šeliga a Jana Žitňanská (obaja Za ľudí) vzdali týchto funkcií. Urobili tak po medializovaných informáciách o tom, ako spolu s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom (SaS) sedeli v podniku v centre hlavného mesta, a to v čase zákazu vychádzania. Platili vtedy pandemické opatrenia, podniky mali mať otvorené len terasy, a to iba do 21.00 h.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?