Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Novinky v pandemických opatreniach platných od stredy: Týkajú sa očkovaných aj neočkovaných
Viac v článku
26. 04. 2021 12:43 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

WhatsAppom sa šíri podvod, ktorý zneužil značku známeho reťazca

Poukaz na výhru neotvárajte, môžete prísť o peniaze.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: r.classen/shutterstock.com

Možno viacerí z vás, ktorí používajú chatovú aplikáciu WhatsApp, dostali cez víkend správu o 50. výročí vzniku známej siete nemeckého reťazca. Polícia na sociálnej sieti upozornila, že ide o podvod.

„Po tom, čo na tento odkaz kliknete, tak ste presmerovaný na externú stránku. Stránka ale nepatrí spoločnosti Lidl, ale neznámemu útočníkovi. Následne ste vyzvaný, aby ste sa zapojili do súťaže, ktorá má vyvolať pocit, že je pod záštitou spoločnosti Lidl," konštatuje polícia na facebookej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR.

Ak sa náhodou zapojíte do žrebovania, tak na konci uvidíte notifikáciu. Bude tam napísaná informácia, že ste sa stali šťastným výhercom. Následne vás systém vyzve, aby ste sa podelili o tento úspech s ďalšími priateľmi na WhatsAppe, inak neodomknete výhru.

Podvod, ktorý sa šíril cez aplikáciu WhatsApp.
Podvod, ktorý sa šíril cez aplikáciu WhatsApp. Foto: Hoaxy a podvody - Polícia SR
 

„V poslednom kroku, ako nezdieľate túto správu s desiatkami vašich kontaktov, tak vás stránka vyzve k stiahnutiu aplikácie. Zatiaľ, čo predtým ste šírili len spam, tak tu by ste mali spozornieť a nič nesťahovať do vášho smartfónu," upozorňuje na hoax polícia.

Dôvodom je, že stiahnutá aplikácia môže aktívne sledovať nielen vašu aktivitu v smartfónu, ale môže získať aj oprávnenia, ktorými môže prevziať kontrolu nad vašim smartfónom.

Ak ste prišli o peniaze, volajte do banky a na políciu

V prípade, ak ste aplikáciu už stiahli do svojho zariadenia, musíte ju okamžite odstrániť. Ak vám vznikla akákoľvek škoda alebo ste prišli o peniaze na účte, kontaktujte vašu banku pre zablokovanie karty a choďte aj na políciu.

Nemecký reťazec na oficiálnej facebookovej stránke pripomína, že svoje súťaže naďalej komunikuje iba cez ich oficiálny fanúšikovský profil alebo na ich webe lidl.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?