Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
25. 03. 2021 09:48 , článok bol aktualizovaný 25. 03. 2021 13:12 | BRATISLAVA/TASR, zg

Nad Slovenským krasom prelietava bez povolenia vrtuľník Black Hawk

Prípad už rieši inšpekcia životného prostredia.

Na ilustračanej snímke vrtuľník Black Hawk.
Na ilustračanej snímke vrtuľník Black Hawk. Foto: TASR - Ján Krošlák

Nad územím Národného parku Slovenský kras prelietava vrtuľník bez povolenia. Ochranári preto podali podnet na prešetrenie Slovenskej inšpekcii životného prostredia v Košiciach. Potvrdil to vedúci úseku strážnej služby Správy Národného parku Slovenský kras Juraj Popovics, inšpektori sa prípadom už zaoberajú.

Vrtuľník prelietava nad územím, kde platí tretí stupeň ochrany. Podľa Popovicsa ide o vojenský vrtuľník značky Black Hawk. „Na lietanie vrtuľníkom ponad Národný park Slovenský kras sa podľa zákona o ochrane prírody a krajiny vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody. Keďže nemáme žiadne informácie, že toto lietanie majú povolené, dali sme podnet na prešetrenie," uviedol.

Hovorkyňa inšpekcie Tamara Lesná potvrdila, že podnet od Štátnej ochrany prírody SR dostali. Inšpektori ho prešetrujú podľa zákona o ochrane prírody a krajiny a bude predmetom výkonu štátneho dozoru.

„Na území, na ktorom platí tretí stupeň ochrany, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody na let lietadlom alebo iným lietajúcim športovým zariadením, ktorého výška letu je menšia ako 300 metrov nad najvyššou prekážkou v okruhu 600 metrov od lietadla," približuje Lesná.

Inšpekcia môže v tomto prípade uložiť pokutu do výšky 9 958,17 eura a prepadnutie veci právnickej osobe, ktorá sa dopustí protiprávneho konania.

Reakcia ministerstva obrany

Rezortu obrany sme sa opýtali, či spomínaný vrtuľník nepatrí ozbrojeným silám. „Môžeme potvrdiť, že nejde o vrtuľník Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Dnes vo vzdušnom priestore nie je žiaden z našich Black Hawkov," informovala tvnoviny.sk hovorkyňa ministeratva Martina Kovaľ Kakaščíková.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?