Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
19. 02. 2021 10:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prokurátor predloží vyše 10 nových dôkazov proti Kočnerovi a Zsuzsovej. Tu sú

Zsuzsová písala ráno po vražde SMS správu Kočnerovi o vypadnutom zube.

Alena Zsuzsová na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Alena Zsuzsová na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto: TASR

Správy medzi Alenou Zsuzsovou a jej dcérou, doteraz nezverejnené videosekvencie zo sledovania novinárov, USB kľúče z Kočnerovho domu a dokonca aj záznam o tepe Zsuzsovej srdca.

Všetky tieto nové dôkazy navrhuje predložiť prokurátor Vladimír Turan v odvolacom procese s vrahmi Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, informuje o tom denník SME.

Ján a Martina
Ján a Martina Foto: Profimedia.sk
 

Prokuratúra v auguste krátko pred rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu oznámila senátu, že získala novú analýzu dát z telefónu Aleny Zsuzsovej a navrhla vrátiť celú kauzu späť do dokazovania. Vyšetrovateľ si v analýze všímal komunikáciu zo Zuszsovej mobilu a tep jej srdca, ktorý zaznamenával náramok napojený na mobil.

Polícii sa podarilo zistiť, že ráno po vražde mala Zsuzsová komunikáciu s nezistenou osobou od piatej hodiny ráno až do 7.26 h

O 7.26 h Zuszová písala Kočnerovi SMS správu „A je to fpi.." a že jeden zub už vypadol. Obžaloba predpokladá, že správy o vypadnutom zube sú šifra o dokonaní vraždy.

Medzi 7.34 až 7.37 h Zsuzsová znovu s nezistenou osobou komunikovala a v tom čase zaznamenali aj dátový prenos z mobilu Zoltána Andruskóa. Bezprostredne po tomto dátovom prenose Zsuzsovej tep stúpol na 161 úderov za minútu, pričom takýto tep jej nikdy predtým ani potom nenameral. Na porovnanie, takýto tep majú jazdci formuly 1 počas pretekov alebo maratónci.

Senát sa však týmito novými dôkazmi na pojednávaní nezaoberal. Odmietol ako dôkaz vykonať aj komunikáciu Zsuzsovej dcéry s jej triednou profesorkou, ktorá má preukazovať, že Zsuzsová ráno po tejto komunikácii náhle zmenila program.

V novembri Turan Najvyššiemu súdu poslal aj doplnenie k svojmu odvolaniu, v ktorom spomína aj existenciu dvoch ďalších dôkazov. Stručne ich v liste opísal, detaily však neposkytol.

Prvým dôkazom sú dáta o tom, aké stránky na internete navštevovali Kočner a Zsuzsová krátko pred vraždou a po nej. Vyplynulo z nich napríklad, že deň po vražde Kočner navštevoval spravodajské portály skoro dvakrát častejšie než zvyčajne.

Druhým dôkazom je analýza pohybu Zuzsovej a Kočnera po Bratislave deň po vražde, ktorá odporuje ich doterajším výpovediam.

Dôkazy, ktoré navrhuje prokurátor:

- Citáty z Threemy „Kuciak dostane kres pi..u" a „pracujem na odj...í čuráka".

- Komunikácia o „pasení oviec", čiže o vydieraní vplyvných ľudí cez erotickú komunikáciu, ktorá ukazuje vzťah medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovu.

- USB kľúč z Kočnerovho domu, kde boli nielen fotografie, ale aj videosekvencie zo sledovania novinárov vrátane Jána Kuciaka.

- K výpovedi kľúčového svedka Zoltána Andruskóa, že sa hľadal dobrovoľník z Maďarska, ktorý by zobral na seba vraždu, treba dodatočne vypočuť ďalších svedkov. Konkrétne ide o oligarchu Norberta Bödöra, podnikateľa Dušana Kracinu a Iľju Weissa, ktorý bol nedávno odsúdený ako hlava drogovej mafie.

- Ešte raz vyhodnotiť výpoveď Aleny Zsuzsovej nie po častiach, ale ako celok, keďže jej vyjadrenia nie sú konzistentné.

- Komunikácia z mobilov Zuzsovej a Andruskóa deň po vražde spolu so záznamom o tlkote Zsuzsovej srdca.

- Komunikácia medzi Zsuzsovou, jej dcérou a dcérinou triednou profesorkou, ktorá má preukazovať, že Zsuzsová po vražde narýchlo zmenila plány na ten deň.

- Hlbšia analýza dosahu BTS staníc, podľa ktorých lokalizovali pohyb telefónov obžalovaných.

- Záznamy telefonických hovorov z väzby Kočnera s Petrom Tóthom, ktoré majú potvrdzovať vierohodnosť Tóthovej výpovede.

- Dáta o aktivitách Kočnera a Zsuzsovej na internete v období vraždy.

- Analýza pohybu Zuzsovej a Kočnera po Bratislave deň po vražde.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelil pred troma rokmi 21. februára 2018. Peter Marček sa k činu priznal. Šoféra Tomáša Szabóa odsúdil Najvyšší súd, ale proti rozsudku sa Szabó odvolal. Vraždu sprostredkoval Zoltán Andruskó, ktorý s políciou od začiatku spolupracoval. Vraždu si u neho objednala podľa obžaloby Alena Zsuzsová na pokyn od Mariana Kočnera.

Kočnera aj Zsuzsovú však v septembri 2020 oslobodil Špecializovaný trestný súd s tým, že na ich odsúdenie nie je dostatok dôkazov. Prokurátor Turan sa proti rozhodnutiu odvolal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?