Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
20. 12. 2020 11:10 | BRATISLAVA/TASR

Naď chce ponuku od USA použiť na nákup dvoch nových Black Hawkov

S výbavou ich budeme môcť nasadiť aj na ochranu územia alebo vo vojenských operáciách.

Stroje Black Hawk.
Stroje Black Hawk. Foto: TASR

Ponuku na 50 miliónov dolárov od USA plánuje rezort obrany využiť na kúpu dvoch vojenských viacúčelových vrtuľníkov UH-60M Black Hawk s výbavou a dovybavenie ďalších dvoch, ktoré už vlastní. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol v rozhovore pre TASR.

„To znamená, že budeme mať štyri kompletne vybavené špičkové black hawky," zhrnul minister. V súčasnosti môžu vrtuľníky využívať iba na prepravu ľudí a tovaru. S výbavou ich však budú môcť nasadiť aj na ochranu územia SR alebo vo vojenských operáciách. Zakúpiť by sa mohli aj náhradné diely. Návrh už Slovensko predložilo americkej strane. Po podpísaní memoranda by podľa ministra mohli dodať vrtuľníky v horizonte dvoch rokov.

Slovensko dostalo od Spojených štátov ponuku vo výške 50 miliónov amerických dolárov. Použiť ich možno na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy. Od SR sa očakáva spolufinancovanie vo výške minimálne jedna k jednej. Podmienkou prijatia finančných prostriedkov je využitie systému obstarávania FMS (Foreign Military Sales).

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?