Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
06. 10. 2020 12:49 , článok bol aktualizovaný 06. 10. 2020 16:14 | BRATISLAVA/TASR

Šeliga podal podnety k majetkom detí Jankovskej a Kičuru

Dostali ich generálna prokuratúra a finačná polícia.

Kajetán Kičura a Monika Jankovská.
Kajetán Kičura a Monika Jankovská. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet na generálnu prokuratúru a podnety na finančnú políciu pre majetky príbuzných bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej a exšéfa šprávy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru.

Dôvodom je nejasný pôvod ich majetkov. GP by mala podľa neho skúmať, či nejde o bezdôvodné obohatenie a finančná polícia by mala podať podnet na prokuratúru, aby súd začal konanie o preukazovaní pôvodu majetku.

Každý musí podľa Šeligu vedieť vysvetliť, odkiaľ má svoj majetok a či bol nadobudnutý legálne. "Ak to nevie vysvetliť, štát mu má majetok zhabať," dodal.

Podľa Šeligu je zrejmé, že hodnota majetku, ktorý využívala Jankovská, nezodpovedá jej príjmom. Upozornil napríklad na byt, ktorý je napísaný na Jankovskej synov a má hodnotu približne 600-tisíc eur. Synovia podľa neho nevedia vysvetliť, odkiaľ a akým spôsobom získali svoj majetok. Syn Kajetána Kičuru zase nadobudol dva byty, pričom podľa Šeligu mu ich kúpil jeho otec.

Juraj Šeliga.
Juraj Šeliga. Foto: TASR
 

GP by preto mala podľa Šeligu vec skúmať. Podal na ňu podnet, aby zisťovala, či nejde o bezdôvodné obohatenie, a teda, či majetky neboli nadobudnuté z nepoctivých zdrojov.

"Občiansky zákonník pozná inštitút bezdôvodného obohatenia, kam patrí aj to, ak niekto nadobudol majetok z nepoctivých zdrojov. Tento inštitút je tam na to, aby mohol štát zasiahnuť, keď niekto nevie vysvetliť, odkiaľ má majetok," povedal Šeliga.

"Ak nevedia jasne vysvetliť, odkiaľ vzali peniaze na svoje majetky, odkiaľ vzali na ne peniaze ich rodičia, tento majetok má byť zhabaný. Spolu s podnetom na generálnu prokuratúru podávam podnet aj na finančnú políciu, aby preverila, či nie sú dôvody na zhabanie majetku podľa zákona o preukazovaní pôvodu majetku," dodal Šeliga.

Kovařík: Polícia koná

Podľa dočasného prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka polícia v prípadoch koná. Časť Kičurovho majetku bola podľa neho zaistená, takisto aj peniaze na účtoch ďalších osôb, ktoré sa vyskytujú v spise.

Pri Jankovskej polícia taktiež skúma majetok i všetky súvislosti. Časť majetku už bola prevedená alebo už nie je vedená na jej meno. Ako načrtol v tejto súvislosti, v rámci reorganizácie polície by mala vzniknúť na Národnej kriminálnej agentúre a územných vyšetrovacích orgánoch nová štruktúra pod názvom finančné vyšetrovanie.

Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku. Momentálne je vo väzbe.

Kičuru odvolala vláda koncom marca pre pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Kajetána K. od konca apríla pre obvinenia z iných trestných činov väzobne vyšetruje Národná kriminálna agentúra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?