Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Exfunkcionár NAKA Kučerka za úplatky, ku ktorým sa priznal, odmietol dohodu o vine a treste
Viac v článku
30. 03. 2020 13:59 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Padne cena benzínu a nafty pod jedno euro? Odborník má veľmi dobré správy

Situácia by mala pretrvať niekoľko mesiacov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Cena ropy už týždne klesá. Momentálne sa pohybuje na historických minimách a situácia sa už odzrkadlila aj na čerpacích staniciach. Podľa odborníka cena benzínu a nafty pôjde na Slovensku ešte výrazne nadol a zrejme prelomia aj psychologickú hranicu jedného eura za liter.

Za tento stav môžu dve skutočnosti. Na jednej strane sú to nezhody v organizácii, ktorá združuje krajiny vyvážajúce ropu (OPEC), na strane druhej zúriaca pandémia koronavírusu vo svete.

„Na strane produkcie sa OPEC a Rusko nedohodli na obnovení ťažobného limitu, takže od 1. apríla začnú výrazne zvyšovať ponuku ropy na trhu. Druhým dôvodom je ekonomický prepad pre epidémiu koronavírusu," vysvetlil na úvod komoditný analytik investičnej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

V praxi to znamená, že globálna produkcia je vyššia ako spotreba až o desať percent, čo je extrémne vysoká hodnota, a teda ropy je na trhu prebytok. Niektoré štáty už dokonca hlásia naplnenie zásobníkov.

„Cena ropy Brent by mohla naďalej klesať, keďže prebytok bude trvať ešte niekoľko mesiacov. Zo súčasných 23 dolárov je možné zníženie na 15 dolárov za barel," ozrejmil Tomčiak.

Otázkou preto je, čo to spraví s cenami benzínu na Slovensku. Už niekoľko týždňov pozvoľne klesá z 1,45 na 1,25 eura za liter, nafta je ešte lacnejšia. A vyzerá to tak, že za určitých okolností prelomí aj psychologickú hranicu.

„Cena nafty v apríli poklesne pod jedno euro za liter. V prípade benzínu sa cena zníži v najbližších dvoch týždňoch pod 1,1 euro za liter a u najlacnejších čerpacích staníc sa priblíži až k hranici jedného eura," uviedol Tomčiak.

Nízke ceny pohonných hmôt podľa analytika pretrvajú niekoľko mesiacov. Momentálne totiž nehrozí rast cien ropy a teda ani zdražovanie pohonných hmôt.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?