Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
21. 02. 2020 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nahradí lekára telefón? Štát spúšťa nový projekt telemedicíny

Väčšina ľudí z nášho prieskumu si kontroly na diaľku nevie predstaviť.

Nový projekt telemedicíny
Nový projekt telemedicíny Foto: TV Markíza

Čakacie lehoty v ambulanciách či pobyt v nemocniciach by mohli skrátiť moderné technológie takzvanej telemedicíny. Štát spúšťa projekt, ktorým otestuje, ako by to mohlo fungovať. Namiesto kontroly v ambulancii by ste potom mohli len zadať údaje do aplikácie.

Už dnes využívame rôzne aplikácie či zariadenia, ktoré nám pomáhajú skontrolovať zdravie. Hodinky pravidelne merajú tep, mobil zaznamenáva fyzickú aktivitu. Záchranári zasa majú aplikáciu na privolanie pomoci, Detská nemocnica cez mobil radí, kedy ísť na urgent.

Na telemedicínu sa zameriava aj Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré má pod palcom elektronizáciu zdravotníctva. Spúšťa projekt, ktorý by mohol priniesť štátnu aplikáciu. V úvode sa sústredí na pacientov s cukrovkou a srdcovými chorobami.

 

Nemocnice hovoria, že už dnes využívajú moderné technológie. Pacientov na diaľku konzultujú, posielajú si RTG či CT snímky.

Telemedicínu majú v programoch pred voľbami aj viaceré strany. Sľubujú si od nej odľahčenie ambulancií. Vládni analytici zasa odporúčajú akési filtrovanie pacientov pred príchodom k lekárovi, napríklad cez telefonickú konzultáciu. V Anglicku tak kontrolujú aj priebeh niektorých chorôb.

Presvedčiť je zrejme potrebné aj samotných pacientov. Väčšina ľudí z nášho miniprieskumu si napríklad kontroly na diaľku nevie predstaviť.

Štátny telemedicínsky projekt je len v úvode. Trvať má dva roky a cena zaň bude takmer päť miliónov eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?