Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
14. 02. 2020 12:01 | BRATISLAVA/TASR

Za sobášny podvod si Slováci môžu posedieť za mrežami osem rokov

Polícia upozornila na prípady žien, ktoré si za peniaze vzali cudzincov za hranicami.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: shutterstock.com/ Billion Photos

Slovákom hrozí za fiktívny sobáš väzenie na dva až osem rokov, cudzincovi vyhostenie na päť rokov.

Upozorňuje na to Policajný zbor (PZ), ktorý v tejto súvislosti poukázal na dva prípady Sloveniek, ktoré si za finančnú odmenu v zahraničí vzali cudzincov, aby tí mohli získať pobyt na území štátov Európskej únie.

„Opakovane upozorňujeme na riziká takéhoto sobáša. Vidina ľahko získaných peňazí je síce lákavá, ale treba myslieť aj na následky, v prvom rade, že je to trestný čin, za ktorý hrozí až osemročné väzenie," uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová s dôvetkom, že polícia takýmto prípadom venuje patričnú pozornosť.

Polícia upozorňuje, že takýto krok má aj dosah na občianskoprávne hľadisko. Sobáš sa nedá anulovať a je potrebné rozviesť sa podľa slovenských zákonov.

Neraz sa však stane, že cudzinci po sobáši zmiznú, a o to ťažšie a zdĺhavejšie je s dotyčným rozviesť sa. Účelové manželstvo je trestným zákonom pomenované ako prevádzačstvo.

Ako Bárdyová doplnila, jeden z prípadov siaha do roku 2015. Teraz už 28-ročná Košičanka vycestovala do Írska, kde uzatvorila sobáš s 37-ročným Pakistancom.

Žili spolu iba formálne, on po svadbe požiadal o povolenie na pobyt v Írsku, ktoré mu aj bolo udelené. Ona dostala odmenu 3000 eur. Teraz je stíhaná na slobode a po dokázaní viny jej hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Druhý prípad sa týka tiež východného Slovenska, konkrétne okresu Snina. Dnes 31-ročná Slovenka uzatvorila sobáš v roku 2012 na matrike v anglickom Bristole. Jej manželom sa stal 36-ročný občan Bangladéša.

Hneď po sobáši dostala 1000 libier, či mala dostať viac, je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Ako občan tretej krajiny tak mohol získať trvalý alebo prechodný pobyt na území Veľkej Británie alebo iného členského štátu EÚ.

Úrady Veľkej Británie oň žiadal viackrát, do dnešného dňa mu nebol udelený. Aj táto Slovenska je stíhaná na slobode a hrozí jej rovnaký trest.

Oba prípady rieši Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?