Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
06. 08. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Budúcich lekárov zmobilizoval nápad premiéra. Nechcú viac študentov na školách

Medici tvrdia, že viac študentov môže zhoršiť klinickú prax.

Študent medicíny (ilustračné foto)
Študent medicíny (ilustračné foto) Foto: TV Markíza

Viac študentov na medicíne neznamená viac lekárov v ambulanciách. Tvrdia to vysokoškoláci z lekárskych fakúlt. Nepáči sa im nápad premiéra Pellegriniho, aby školy prijali do prvého ročníka ďalších medikov.

Podľa študentov to nevyrieši hlavný problém, že nám absolventi utekajú do zahraničia. Naopak doplatiť vraj na to môžu práve budúci lekári.

Študentov medicíny zmobilizoval nápad premiéra. Slovensko trápi akútny nedostatok lekárov a riešiť to chce po svojom.

Bratislavská fakulta by mala prijať ďalších 40 študentov, Košice 30 a zvyšok potiahne Martin. Dekani hovoria, že je to maximum, aby neutrpela kvalita. Budúci lekári však majú obavy.

Medici tvrdia, že viac študentov môže zhoršiť klinickú prax. Už dnes vraj majú problém dostať sa k pacientovi.

V nemocniciach podľa študentov chýbajú šatne pre medikov, prednáškové miestnosti či lôžka, kde sa môžu starať o pacientov. Rezort zdravotníctva tvrdí, že nemocnice môžu čerpať eurofondy, aby podmienky zlepšili. Aj na lekárskych fakultách to v tejto chvíli stojí a padá na peniazoch.

Napríklad Bratislavská lekárska fakulta neposlala ešte ani jedno rozhodnutie o prijatí ďalším prvákom. Čaká na písomné potvrdenie sľúbenej dotácie. Školy z dvoch miliónov zatiaľ nevideli ani cent.

Už dnes je jasné, že jednorazová injekcia stačiť nebude. Upozorňujú na to aj študenti. Medici navyše do konca leta sľubujú návrhy, ako riešiť nedostatok doktorov. Chcú o tom hovoriť s premiérom aj šéfkou zdravotníctva.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?